قفس مرغ چوبی – [ بخریم یا نخریم؟ + یک پیشنهاد ویژه ]

قفس مرغ چوبی

قفس‌ مرغ چوبی یکی از متداول‌ترین و سنتی ترین روش‌ها برای نگهداری مرغ‌ها و پرورش این پرنده در گذشته به شمار می‌رفت. در گذشته نه چندان دور برای اینکه بتوانند فضای مورد نیاز برای پرورش مرغ را فراهم نمایند از چوب برای ساختن قفس مرغ استفاده می‌کردند.  وجود چوب و استفاده از قفس مرغ چوبی برای پرورش مرغ معایب و مزایای بسیار زیادی را با خود به همراه دارد.

به نظر شما قفس مرغ چوبی می‌تواند گزینه مناسبی برای پرورش مرغ باشد؟ خرید یا عدم خرید قفس مرغ چوبی چه مزایا و معایبی را با خود به همراه خواهد داشت؟ آیا روش دیگری به جز انتخاب این نوع قفس وجود دارد؟ برای آشنایی کامل با قفس مرغ از جنس چوب و  رسیدن به پاسخ تمامی این سوالات کافی است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به ۶ دقیقه زمان نیاز دارد.

مزایای قفس مرغ چوبی

قفس مرغ چوبی مزایا و معایب بسیار زیادی را با خود به همراه خواهد داشت.  از جمله مزایای قفس چوبی می‌توان به کنترل هزینه پرورش مرغ اشاره کرد.  به جای اینکه قفس‌های استاندارد را تهیه کنید می‌توانید با استفاده از چوب و به صورت سنتی قفس مورد نظر خود را برای پرورش انواع مرغ بسازید.

به این نکته نیز توجه کنید که شما از این نوع قفس بیشتر در قعی می‌توانید استفاده کنید که تعداد مرغ‌های شما برای پرورش کم باشد. پرورش مرغ به تعداد بالا به هیچ عنوان در نوع قفس‌ها توصیه نمی‌شود.

قفس مرغ چوبی
قفس مرغ چوبی

معایب و محدودیت‌های قفس مرغ چوبی

استفاده از قفس‌ های مرغ چوبی محدودیت‌ها و معایب زیادی را با خود به همراه خواهد داشت. هر یک از این محدودیت‌ها می‌تواند پرورش مرغ را با مشکلات عدیده‌ ای همراه کند. در ادامه شما را با محدودیت‌ها و معایب این محصول بیشتر آشنا خواهیم کرد.

محدودیت‌ های بهداشتی

قفس‌های مرغ چوبی محدودیت‌ های بهداشتی را با خود به همراه خواهند داشت. قفس‌ های چوبی به سادگی  قابل شستشو نیستند در بسیاری از مواقع به سادگی آلوده می‌شوند. علاوه بر عدم تمیزی این نوع قفس ها در مقابل عوامل مختلفی مانند آب و رطوبت حساس هستند. توجه داشته باشید اگر بهداشت و تمیزی این نوع قفس ها به صورت منظم انجام نشود، مشکلات بهداشتی زیادی را برای کسب و کار به همراه خواهد داشت.

نگهداری و تعمیرات پر هزینه

قفس های مرغ چوبی به مرور زمان ممکن است خراب شوند یا تحت تأثیر آب و هوا قرار بگیرد و کیفیت اولیه خود را به طور کلی از دست بدهد. فشار آب و هوایی در بازه های زمانی مختلف ممکن است باعث خرابی و از دست رفتن کیفیت قفس ها به طور کامل شود. نیاز به تعمیرات دوره‌ ای و تعویض بخش‌ های مختلف قفس هزینه های بالایی را در بر خواهد داشت. درست است که ابتدا قفس‌های چوبی برای شما هزینه‌های کمتری را نسبت به قفس‌های استاندارد دارند اما هزینه نگهداری آنها بالا و راندمان کاری در طول زمان به طور کامل پایین می آید.

 محدودیت در تهویه

برای  پرورش مرغ به روش استاندارد شما نیازمند تجهیزات مختلف هستید، یکی از این تجهیزات تهویه است. در قفس‌ های مرغ چوبی نیز ممکن است به تهویه مناسب مناسب نیاز باشد. با ورود به در فصل گرما یا رطوبت بالا، ممکن است دمای داخل قفس مرغ به شدت افزایش یابد که این عال باعث باعث استرس و مشکلات زیادی برای مرغ‌ ها خواهد شد.

علاوه بر تهویه مناسب در فصل گرم و سرد سال مرغ‌ ها نیازمند هوایی تازه هستند. تهویه‌ های هوا، هوای سالم و تازه درون قفس را به خوبی فراهم می‌سازند و هوای کهنه را به خوبی به بیرون می‌ رانند.

قفس مرغ چوبی
قفس مرغ چوبی

 محدودیت در اندازه و طراحی

قفس‌ های مرغ چوبی معمولاً به اندازه‌ ها و طراحی‌ های مشخصی تولید می‌ شوند و نمی‌توانند به آسانی با ابعاد و اندازه دلخواه تولید شوند.این درحالی است که با قفس های استاندارد مرغ شما می توانید قفس ها را تا هر اتفاع و ابعادی که خواستید استفاده نمایید.

 پوسیدگی و کثیفی

چوب در برابر رطوبت مقاومت بسیار کمی دارد. از آنجایی که فضولات مرغ مرطوب هستند می توانند به سادگی چوب‌ هایی که در تولید قفس مرغ به کار رفته است را بپوشانند موجب کثیفی آن‌ ها شود. مقاومت پایین در برابر رطوبت، پوسیدگی و کثیف شدن ۳ عیب مهم قفس مرغ چوبی خواهد بود. چنانچه دوست داشتید از قفس‌های چوبی استفاده کنید توصیه می‌کنیم راه حل‌هایی را برای دور کردن این سه عیب در نظر بگیرید. هر یک از عیب‌های گفته شده می‌تواند راندمان کاری شما را به طور چشمگیری کاهش دهد.

قفس مرغ چوبی بخریم یا نخریم؟

چنانچه دوست دارید از قفس و مرغ چوبی در پرورش مرغ استفاده کنید توصیه می‌کنیم ابتدا به شرایط آب و هوایی و محیط پرورش مرغ توجه داشته باشید. همونطور که گفتیم ‌های چوبی به سادگی پوسیده و کثیف می‌شوند. شما حتی الامکان باید از این قفس‌ها در فضاهای گرم و خشک استفاده کنید.

این محصول زمانی برای شما آورده مالی خواهد داشت که مرغ‌ها را به تعداد پایین پرورش دهید. برای پرورش مرغ به تعداد پایین قفس مرغ چوبی مناسب است. اما در پرورش مرغ به تعداد بالا به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. این نوع قفس‌ ها می‌ توانند در پرورش مرغ به تعداد بالا از راندمان کار بکاهند و در برخی از مواقع کسب و کار را با ورشکستگی و شکست همراه کنند. این توصیه ما را بسیار جدی بگیرید و به راه حلی که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهیم کرد پایبند باشید.

یک پیشنهاد ویژه

توصیه های ممکن را در قسمت بالا به شما کردیم، شما می‌توانید با هزینه بسیار معقول قفس‌ های استاندارد مخصوص پرورش مرغ را از سایت‌های معتبر مانند طیوران سازه خریداری کنید. قفس‌های استاندارد موجود در بازار فضایی را برای شما فراهم می‌ کنند تا به راحتی هرچه تمام‌ تر بتوانید پرورش مرغ را از تعداد پایین تا تعداد بالا انجام دهید. داشتن آبخوری و دانخوری، تعبیه سینی فضولات، عدم شیوع بیماری ها، فضای کاملا بهداشتی، عدم پوسیدگی و کثیف شدن، طول عمر بالا، مدیریت آسان و راندمان کاری بالا از جمله مزایای قفس مرغ به شمار می روند.

قفس مرغ 3 طبقه
قفس مرغ 3 طبقه

در این نوع قفس ها به راحتی هرچه تمام تر می توانید  پرورش مرغ را به تعداد دلخواه انجام دهید و سودآوری مناسبی را تجربه نمایید. به نظر شما قفس مرغ چوبی بهتر است یا خرید قفس‌های استاندارد؟  می توانید از طریق قسمت نظرات تجربیات خود در این باره را با ما و سایر مخاطبین در کیان بگذارید.

نتیجه‌ گیری

شما در این مطلب از سایت طیوران سازه معایب با معایب و مزایای قفس چوبی مرغ به طور کامل آشنا شدید. توجه داشته باشید ممکن است با توجه به شرایط محیطی و نحوه مدیریت و نگهداری نوع قفس شما در پرورش مرغ تغییر کند. اما توصیه ما به شما این است که برای بهبود شرایط نگهداری مرغ‌ ها و مدیریت آسان تر پرورش حتما از قفس های استاندارد استفاده کنید.

چنانچه شما در این زمینه تجربیات مختلفی دارید می‌توانید از طریق قسمت نظرات تجربیات خود را در اختیار ما و سایر مخاطبین سایت قرار دهید. تجربیات شما می‌ تواند مخاطبین سایت طیوران سازه را یک قدم به موفقیت نزدیک کند. چنانچه در این زمینه سوالی داشتید، می توانید از طریق قسمت نظرات سوالات خود را برای ما کامنت کنید. پشتیبانان سایت طیوران سازه سعی می‌ کنند در اسرع وقت سوالات شما را به طور کامل پاسخ دهند.

سوالات متداول

مزایای قفس مرغ چوبی چیست؟

از جمله مزایای قفس چوبی می‌توان به کنترل هزینه پرورش مرغ اشاره کرد. به جای اینکه قفس‌های استاندارد را تهیه کنید می‌توانید با استفاده از چوب و به صورت سنتی قفس مورد نظر خود را برای پرورش انواع مرغ بسازید.

معایب و محدودیت‌های قفس مرغ چوبی چیست؟

محدودیت‌ های بهداشتی نگهداری و تعمیرات پر هزینه محدودیت در تهویه محدودیت در اندازه و طراحی پوسیدگی و کثیفی

قفس مرغ چوبی بخریم یا نخریم؟

قفس مرغ چوبی برای پرورش مرغ به تعداد پایین مناسب است و برای پرورش مرغ به تعداد بالا به قفس های استاندارد نیاز دارید.

نویسنده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *