سن تخمگذاری مرغ – مرغ چه زمانی شروع به تخمگذاری میکند؟!

سن تخمگذاری مرغ

سن تخمگذاری مرغ یکی از مهم‌ترین مواردی است که در پرورش مرغ باید آن را جدی بگیرید. شما باید بدانید مرغ چه زمانی شروع به تخمگذاری میکند؟!  هر چقدر اشراف بیشتری بر میزان تخم گذاری مرغ و زمان آن داشته باشید راحت‌ تر می‌ توانید این کسب و کار را مدیریت کنید. میزان و سن تخم گذاری مرغ عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه مطلب هر یک از این عوامل را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چنانچه دوست دارید سن تخم گذاری مرغ را بدانید و با جواب سوال مرغ چه زمانی شروع به تخمگذاری میکند؟! به طور کامل آشنا شوید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با سایت طیوران سازه همراه باشید. طیوران سازه در این مطلب عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار خواهد داد. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

عوامل تاثیرگذار بر سن تخم گذاری مرغ

عوامل بسیار زیادی می‌تواند سن تخم گذاری مرغ را تحت تاثیر قرار دهد.  از جمله این عوامل می توان به نوع نژاد مرغ، شرایط محیطی، تغذیه، نور و مراقبت اشاره کرد. برای اینکه با تمامی این عوامل به طور کامل آشنا شوید توصیه می‌کنیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید. ما در ادامه مطلب هر یک از این عوامل را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سن تخمگذاری مرغ
سن تخمگذاری مرغ

نژاد مرغ

یکی از مهمترین عواملی که بر سن تخم گذاری مرغ تاثیرگذار خواهد بود نژاد آن است. نژاد مرغ نه تنها بر سن تخم گذاری آن بلکه بر میزان تخم گذاری نیز اثر گذار خواهد بود. با نیم نگاهی به نژادهای مختلف مرغ متوجه خواهید شد نژادهایی مانند مرغ رود آیلند، ساسکس، پلیموت راک، نیوهمشایر، استرالوپ و مرغ مرندی تعداد تخم مرغ‌های متفاوتی را در دوره تخم گذاری خود تولید می‌کنند.

به مثال زیر توجه داشته باشید:

سن تخمگذاری مرغ‌ های محلی در ماه ششم خواهد بود. این در حالی است که مرغ‌ های نژادهای صنعتی معمولاً در سن حدود ۱۸۰ تا ۲۱۰ روزگی یا همان حدود ۶ تا ۷ ماهگی تخمگذاری خود را آغاز می کنند. برای رسیدن به سن تخمگذاری مرغ جتما به نژاد آن توجه داشته باشید.

شرایط محیطی

عامل بعدی که می‌تواند سن تخم گذاری مرغ را تحت تاثیر قرار دهد شرایط محیطی است. شما باید شرایط محیطی مناسبی را برای مرغ‌ها فراهم کنید تا بتوانند بهترین بازخورد خود را از تخم گذاری بر جای بگذارد. شرایط محیطی شرایط آب و هوایی به طور مستقیم بر سن تخم گذاری مرغ‌ها موثر خواهند بود. هر چقدر شرایط آب و هوایی مطبوع‌تر باشد مرغ‌ها سریعتر به بلوغ سنی رسیده و میزان تخم گذاری بالاتری را تجربه خواهند کرد.  شرایط محیطی و هوایی را در پرورش مرغ بسیار جدی بگیرید.

نور

عامل بعدی که سن و میزان تخم گذاری مرغ‌ ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد میزان نور است. میزان نور مناسب می تواند به طور مستقیم بر سن تخم‌گذاری و رشد مرغ‌ها تاثیرگذار باشد.  داشته باشد. برای تنظیم سن تخمگذاری مرغ باید به صورت روزانه 14 تا 16 ساعت نور طبیعی و مصنوعی به آنها برسد. تاریکی در شب نیز در بازه های زمانی مختلف باید به مدت 8 تا 10 ساعت باشد.

توجه داشته باشید تغییرات ناگهانی در میزان نور می‌ تواند به مرغ‌ ها استرس بسیار زیادی وارد کند و میزان و نوع تخم‌گذاری را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو توصیه می کنیم میزان نور و تاریکی را در پرورش مرغ تخمگذار جدی بگیرید.

مراقبت و نگهداری از مرغ

نحوه مراقبت یکی دیگر از عوامل است که باید به آن توجه ویژه ای شود. معمولاً مرغ‌ هایی که در قفس مرغ به جای بستر پرورش داده می شوند، راندمان کاری بالاتری را از خود به جای می‌گذارند. مراقبت مناسب از مرغ‌ ها و فراهم کردن شرایط محیطی مناسب جز مهمترین کارهایی است که در پرورش مرغ و بالا بردن راندمان کاری باید آن را جدی بگیرید. برای مراقبت بیشتر می توانید از قفس مرغ استفاده کنید.

قفس مرغ 3 طبقه
قفس مرغ 3 طبقه

تغذیه

آخرین عاملی که میتواند ما را به پاسخ سوال مرغ چه زمانی شروع به تخمگذاری میکند؟! برساند تغذیه است.  تغذیه مناسب در سن تخمگذاری مرغ اهمیت بسیار زیادی دارد. مرغ‌ ها باید از تغذیه مناسب و کافی بهره‌ ببرند تا بتوانند تخم بیشتری را تجربه نمایند. برای این که بتوانید تغذیه مناسب را برای مرغ ها تهیه کنید، مشورت با افراد متخصص در این زمینه را فراموش نکنید.

  به نظر شما چه عوامل دیگری می‌تواند به طور مستقیم بر سن تخم گذاری مرغ‌ها تاثیرگذار باشد. ما در این مطلب به پنج عامل اصلی اشاره کردیم، شما عامل دیگری را می‌شناسید می‌توانید از طریق قسمت نظرات این عامل را با ما و سایر مخاطبین سایت به اشتراک بگذارید.

سن تخمگذاری مرغ ها در نژادهای مختلف

 عموماً مرغ‌ ها پس از رسیدن به سن 5 تا 6 ماهگی به سن تخمگذاری خواهند رسید. این در حالی است که برخی نژادها بعد از 7 تا 8 ماهگی به سن تخمگذاری می رسند. عواملی که به آن اشاره شد می تواند این بازه زمانی را دچار تغییرات کند.

  1. مرغ لوهمن 4 تا 5 ماهگی
  2. مرغ لگهورن یا لگرن 5 تا 7 ماهگی
  3. مرغ رود آیلند 3 تا 5 ماهگی
  4. مرغ ساسکس 5 تا 7 ماهگی
  5. پلیموت راک 6 ماهگی
  6. مرغ نیوهمشایر 5 تا 6 ماهگی
  7. مرغ استرالوپ 5 تا 6 ماهگی
  8. مرغ مرندی 5 تا 6 ماهگی
سن تخمگذاری مرغ
سن تخمگذاری مرغ

شما برای ما از سن تخمگذاری مرغ بنویسید

در این مطلب از سایت طیوران سازه سعی کردیم شما را به طور کامل با سن تخم گذاری مرغ و عواملی که می‌تواند بر آن تاثیرگذار باشد آشنا کنیم. به نظر شما چه عوامل دیگری می‌تواند سن تخمگذاری مرغ را تحت تاثیر قرار دهد؟ اگر در این زمینه از تجربیات متفاوتی برخوردار هستید می‌توانید از طریق قسمت نظرات تجربیات خود را در اختیار ما و سایر مخاطبین سایت قرار دهید. همچنین از طریق قسمت نظرات می‌توانید سوالات خود در این زمینه را از پشتیبانان سایت طیوران سازه به صورت کامنت بپرسید تا آنها در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

 سوالات متداول

عوامل تاثیرگذار بر سن تخم گذاری مرغ چیست؟

نژاد مرغ شرایط محیطی نور مراقبت و نگهداری از مرغ تغذیه

سن تخمگذاری مرغ لوهمن چقدر است؟

مرغ لوهمن 4 تا 5 ماهگی

سن تخمگذاری مرغ رود آیلند چقدر است؟

مرغ رود آیلند 3 تا 5 ماهگی

سن تخمگذاری مرغ مرندی چقدر است؟

مرغ مرندی 5 تا 6 ماهگی

نویسنده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *