مقایسه پرورش بلدرچین با مرغ

مقایسه ی پرورش بلدرچین با مرغ

مقایسه ی پرورش بلدرچین با مرغ چگونه است؟

معمولا افرادی که در خانه های روستایی و یا خانه های ویلایی در شهرها زندگی می کنند، علاقه دارند تا حیوانات خانگی را پرورش دهند و از آن ها کسب درآمد داشته باشند. بلدرچین و مرغ نیز نوعی از این حیوانات هستند که خانواده ها به شدت علاقه به پرورش آن ها دارند. مقایسه ی پرورش بلدرچین با مرغ کمک می کند تا متوجه شویم، شرایط زندگی ما با پرورش کدامیک سازگار تر است و کدامیک می تواند سود بیشتر را نصیب ما بکند.

موارد زیادی را باید در مقایسه ی پرورش بلدرچین با مرغ در نظر گرفت. اولین مورد این است که کدامیک آسان تر پرورش می یابند، کدامیک در خانه های روستایی و کدامیک در خانه های شهری بهتر رشد می کنند.

شاید با مشاهداتی که وجود دارد می توان گفت برای خانه های شهری پرورش بلدرچین بسیار مناسب تر است و این در حالی است که خانه های روستایی برای پرورش مرغ خانگی بسیار بهتر است.

در مورد سود هم هر کدام از این دو پرنده با توجه به تخمگذاری و گوشتی که دارند می توانند به شما سود برسانند. در ادامه مطلب سعی می کنیم تا شیوه پرورش این دو را توضیح دهیم و نتیجه ی مقایسه ی پرورش بلدرچین با مرغ را نیز در نهایت برایتان بگوئیم.

پرورش بلدرچین

در مقایسه ی پرورش بلدرچین با مرغ ابتدا به سراغ بلدرچین می رویم. پرورش بلدرچین بیش از 10 سال است که در کشور ما شروع شده است و افراد زیادی به عنوان شغل دوم خودشان روی پرورش این پرندگان حساب باز کرده اند.

در واقع پرورش بلدرچین در میان سایر پرندگان پرورشی جدید، و پرطرفدار محسوب می شود. در سال های اخیر فروش تخم بلدرچین گسترش پیدا کرده است و افراد زیادی به آن تمایل پیدا کرده اند.

ویژگی مهم این پرنده نیز تولید تخم در تعداد بالا می باشد که سود خوبی را نصیب فرد می کند، همچنین قیمت گوشت این پرندگان بالا می باشد.

سیستم ایمنی بدن این پرندگان نیز به شدت بالا می باشد. البته بازار مصرف و فروش این پرندگان در فصل های مختلف متفاوت می باشد. ممکن است در یک فصل گوشت و در فصلی دیگر تخم این پرندگان قیمت بالایی داشته باشد.

شما باید ابتدا با بازار این پرنده آشنا شوید و سپس برای پرورش آن اقدام کنید. اما همانطور که در مقایسه ی پرورش بلدرچین با مرغ ویژگی های آن را می گوئیم باید ضرر این نوع پرورش را نیز بیان نماییم.

بیشترین ضرر در پرورش بلدرچین به نا آشنایی افراد با نیازهای دارویی و غذایی این حیوانات می باشد. اگر افراد شناخت خوبی روی نیاز های بلدرچین نداشته باشند ممکن است بلدرچین های خود را از دست بدهند و یا با عملکرد پایین آن ها در تخمگذاری رو به رو شوند.

اگر واقعا علاقه به پرورش این پرندگان دارید و دوست دارید تا با پرورش آن ها سود خوبی را نصیب خودتان کنید، پس ابتدا نسبت به این پرندگان به خوبی مطالعه کنید و سپس نسبت به پرورش آن ها اقدام کنید.

البته تلاش شما هم در این کار بسیار اهمیت دارد. در ادامه، درباره پرورش مرغ نیز توضیحاتی را بیان می نماییم.

حتما بخوانید : سود پرورش بلدرچین ماهانه چقدر است؟!

پرورش مرغ

همانطور که می دانید در مقایسه ی پرورش بلدرچین با مرغ اگر بخواهیم سابقه آن ها را بررسی نماییم، واضح است که پرورش مرغ، سابقه ای بسیار طولانی دارد و تقریبا از زمان خلق انسان نگهداری از این حیوان در بین انسان ها انجام می شده است.

سود حاصل از پرورش مرغ نیز مانند بلدرچین به دو شیوه به دست می آید، اول از طریق فروش تخم های آن ها و دوم از طریق فروش گوشت آن ها.

فروش تخم آن ها با وجود اینکه مصرف بیشتری در کشور دارد ولی از جهت اینکه هر مرغ حداکثر روزانه یک تخم می گذارد در مقایسه ی پرورش بلدرچین با مرغ ضعیف تر است.

اما گوشت این پرنده بسیار در جامعه مصرف می شود و قیمت بالایی نیز دارد. در پرورش مرغ شرایط محیطی بسیار مهم است.

مرغ ها بهتر است در تماس با خاک باشند تا دچار برخی از بیماری ها نشوند. همچنین تعداد خروس در باروری مرغ ها بسیار اهمیت دارد. مرغ ها از نظر آب و هوا هم باید در شرایط مناسبی باشند.

حتما بخوانید : راهنمای انتخاب بهترین نژاد برای پرورش مرغ تخمگذار

پرورش بلدرچین بهتر است یا مرغ؟

نمی توان در مقایسه ی پرورش بلدرچین با مرغ یکی از آن ها را برتر از دیگری دانست. در حقیقت همانطور که در ابتدای مطلب هم اشاره کردیم، شما باید با توجه به محیط زندگی خودتان و شرایطی که دارید نسبت به پرورش این پرندگان اقدام نمایید.

همچنین شاید بتوان گفت پرورش و نگهداری مرغ نسبت به بلدرچین مشکل تر بوده و هزینه نگهداری بلدرچین کمتر هم میباشد. اما در مقابل سود مرغ می تواند بیشتر باشد.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱۱ دیدگاه
 • مسعود ۲۶ آذر ۱۴۰۱ / ۱۱:۲۲ ب٫ظ

  سلام
  قفس ۵طبقه مقرون به صرفه تر است یا ۴طبقه
  در یک اتاق ۳*۴چند عدد قفس می توان جا داد

  • مدیر سایت ۲۶ دی ۱۴۰۱ / ۱۲:۲۱ ب٫ظ

   سلام اگر ارتفاع مکان شما جوابگو باشد قطعا ۵ طبقه به صرفه تر است

 • سیدرضا میرحسینی ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۳ ب٫ظ

  من یه انباری ۶ متری که ۱۰ مرغ در آن نگهداری میشود دارم.
  مدتی است چند بلدرچین در همان انباری در قفس مجزا نگهداری می کنم.
  آیا وجود این دو پرنده در کنار هم میتوان باعث مرگ و میر مرغ ها یا بیمارشدنشان شود.
  میمون میشم راهنماییم کنید خیلی برام مهمه
  با سپاس از کلیه عزیزان ذیربط

  • مدیر سایت ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ / ۲:۱۱ ب٫ظ

   سلام باعث بیماری نمیشه در تعداد کم اگر باشن ولی کنار هم نگه داشتن دو پرنده کار اصولی نیست و راندمان تخمگذاری رو به علت افزایش استرس کاهش میده

 • ناشناس ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۳:۴۱ ب٫ظ

  سلام میتونم ازقفس بلدرچین برای مرغ تخمگذار استفاده کنم

  • مدیر سایت ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۵۲ ب٫ظ

   سلام خیر هرقفس مخصوص خود پرنده است
   با احترام.

 • محمدرضا آزادی ۲ تیر ۱۴۰۰ / ۲:۲۸ ق٫ظ

  سلام،مرغ وبلدرچین باتعدادکم میتوان کنارهم نگهداری کردیابایدجداباشند؟

  • مدیر سایت ۳ تیر ۱۴۰۰ / ۹:۴۲ ق٫ظ

   سلام خیر نمیشود بلدرچین باید در مکانی جدا از مرغ ها نگهداری شود با احترام.

 • زهرا شفیعی ۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۲:۳۶ ق٫ظ

  ما بلدرچین گرفتیم یکی جوان ویکی بالغ هردو ماده هستنداز کجا می توان نر پیداکرد ما هر چه گشتیم پیدایش نکر دیم ممنون می شویم که بگویید

  • مدیر سایت ۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۴:۳۰ ب٫ظ

   سلام میتوانید از پرنده فروش های محل سکونتتان تهیه کنید
   با احترام.

 • ناشناس ۹ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۷ ب٫ظ

  قفس بلدرچین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *