فارم یا مزرعه پرورش بلدرچین

فارم یا مزرعه پرورش بلدرچین

یکی از پرندگان محبوب در مناطق مختلف جهان برای پرورش بلدرچین است. بلدرچین‌ها از لحاظ جثه، جز پرنده‌های کوچک به شمار می‌روند. بلدرچین به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و خواص بسیاری که دارد جز پرنده‌های سودآور و زود بازده به شمار می‌رود. به دلیل مزایای اقتصادی بالای این پرنده بسیاری از افراد علاقمند به احداث مزرعه پرورش بلدرچین هستند.

بسیاری از پرورش دهندگان به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و منبع عالی پروتئین در گوشت و تخم بلدرچین به دنبال راه‌اندازی فارم یا مزرعه پرورش بلدرچین هستند. احداث فارم پرورش بلدرچین با هدف بهره‌وری و سودآوری انجام می‌شود. اما زمان سودآوری رخ می‌دهد که مزرعه پرورش بلدرچین با توجه به استانداردهای روز دنیا احداث شود. ما در این مطلب از سایت طیوران سازه به  به راه اندازی 0 تا 100 مزرعه پرورش بلدرچین خواهیم پرداخت. برای اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

مزایای پرورش بلدرچین

چرا بلدرچین را برای پرورش انتخاب کنیم؟ دلایل بسیار زیادی برای پرورش بلدرچین وجود دارد که در قسمت بالا به دو مورد اصلی آن اشاره کردیم. در ادامه مطلب به سه دلیل محکم برای پرورش بلدرچین اشاره خواهیم کرد.

پرورش در فضای کم

به دلیل جثه کوچکی که بلدرچین دارد شما می‌توانید پرورش این پرنده را در فضاهای کم نیز انجام دهید. بلدرچین‌ها نسبت به سایر طیورها به فضای کمتری برای احداث مزرعه پرورش نیازمند هستند. این در حالی است که شما برای پرورش سایر طیور مانند مرغ و قرقاول باید متراژی چند برابری را نسبت به بلدرچین در نظر بگیرید.

فارم یا مزرعه پرورش بلدرچین
فارم یا مزرعه پرورش بلدرچین

سرعت رشد بالا

سرعت رشد بالا باعث شده پرورش این پرنده بازدهی بالایی رو با خود به همراه داشته باشد. با احداث مزرعه پرورش بلدرچین شما می‌توانید در کمترین بازه زمانی منابع اولیه مالی خود را به دست آورید. شما برای پرورش و رسیدن به محصول ایده‌آل به ۵۰ روز زمان نیاز دارید. این در حالی است که شما برای پرورش مرغ و قرقاول باید بازه زمانی چند ماهه را در نظر بگیرید.

بهترین گزینه برای جانشینی محصولات مرغ

گوشت و تخم بلدرچین غنی از پروتئین و مواد معدنی است. افراد بسیار زیادی به دلیل مزایای بسیار زیاد این دو محصول، آنها را جایگزین گوشت و تخم مرغ کرده اند. بلدرچین علاوه بر مزیت بسیار زیاد باعث تنوع در منوی غذایی شما خواهد شد.

0 تا 100 راه اندازی مزرعه پرورش بلدرچین

برای راه‌اندازی مزرعه پرورش بلدرچین باید نکات بسیار مهمی را مورد توجه قرار دهید. از جمله این نکات می‌توان به انتخاب نژاد بلدرچین، تجهیز کردن مزرعه، مدیریت بهداشت، تغذیه، بازاریابی و فروش اشاره کرد. در ادامه مطلب هر یک از موارد گفته شده را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم تا در هنگام راه‌اندازی فارم پرورش بلدرچین به مشکل بر نخورید.

انتخاب نژاد

اولین قدم در راه‌اندازی فارم پرورش بلدرچین، انتخاب نژاد مناسب است. شما می‌توانید بر اساس اهداف تعیین شده مانند تولید گوشت بلدرچین و تخم بلدرچین، شرایط آب و هوایی، میزان فضا، نوع پرورش و منابع مالی مورد نظر یکی از نژادهای بلدرچین را برای پرورش انتخاب کنید. توجه داشته باشید هر یک از عوامل گفته شده می‌تواند به طور مستقیم بر میزان سودآوری شما جهت راه‌اندازی مزرعه پرورش بلدرچین تاثیرگذار باشد. توصیه ما این است که قبل از انتخاب نژاد تمامی موارد گفته شده را بسنجید و با اطلاعات کامل بهترین نژاد را انتخاب نمایید.

تجهیزات مورد نیاز برای مزرعه پرورش بلدرچین

برای اینکه بتوانید بهترین بازخورد را از مزرعه پرورش بلدرچین داشته باشید باید بتوانید آن را با تجهیزات استاندارد تجهیز نمایید. تجهیزات استاندارد باعث بالا رفتن راندمان کاری شما در مزرعه پرورش بلدرچین می‌شود. برای اینکه کسب و کار پرسودی را تجربه کنید باید فارم پرورش بلدرچین را با تجهیزات استاندارد تجهیز کنید.

از جمله تجهیزات مورد نظر برای مزرعه پرورش بلدرچین می‌توان به تجهیزات گرمایشی و سرمایشی،آبخوری و دانخوری، سیستم تهویه، سیستم نورسانی، دماسنج و رطوبت سنج اشاره کرد.

فارم یا مزرعه پرورش بلدرچین
فارم یا مزرعه پرورش بلدرچین

اصلی‌ترین و سودآورترین تجهیز

برای اینکه بتوانید بالاترین راندمان کاری و بیشترین سوددهی را در پرورش بلدرچین تجربه کنید توصیه می‌کنیم از قفس به جای بستر استفاده نمایید. قفس بلدرچین شرایطی را برای شما فراهم می‌آورد تا بتوانید مدیریت راحت‌تر و راندمان کاری بالاتری را تجربه کنید. هر چقدر راندمان کاری شما بالاتر باشد، از طرفی سودآوری بیشتری را تجربه خواهید کرد از این رو قفس بلدرچین سودآور سازی بسیار زیادی خواهد داشت.

مزایای استفاده از قفس بلدرچین

 • جلوگیری از بیماری‌ها
 • عدم شیوع بیماری‌ها
 • ضد زنگ و قابل شستشو بودن
 • ایجاد فضای بهداشتی دلخواه
 • عدم خیس شدن بستر
 • جلوگیری از شکسته شدن تخم بلدرچین
 • جمع آوری راحت‌تر تخم بلدرچین
 • افزایش راندمان کاری
 • تولید محصولات با کیفیت‌تر
 • جلوگیری از مصرف دان بیش از اندازه

به نظر شما چرا قفس بلدرچین را مهمترین و سودآورترین وسیله برای رسیدن به سود در مزرعه پرورش بلدرچین می‌دانند؟ اگر با استفاده از قفس بلدرچین پرورش این پرنده را انجام داده‌اید و تفاوت‌های بسیار زیادی را بین قفس بلدرچین و بستر حس کرده‌اید، می‌توانید از طریق قسمت نظرات تفاوت‌های قفس و بلدرچین و بستر را برای ما کامنت کنید.

قفس بلدرچین 6 طبقه
قفس بلدرچین 6 طبقه

تجهیزات گرمایشی و سرمایشی

تجهیزات گرمایشی و سرمایشی جز ضروریات مهم در مزرعه پرورش بلدرچین به شمار می‌رود. برای اجرای دما و رطوبت مناسب در فصل سرما باید از تجهیزات گرمایشی استفاده کنید.  بدون تجهیزات گرمایشی بلدرچین‌ها در زمستان یخ خواهند زد. تجهیزات سرمایشی نیز در فصل سرد سال باعث ایجاد فضای خنک مطلوب برای بلدرچین‌ها می‌شوند. بدون تجهیزات سرمایشی در مزرعه پرورش بلدرچین، این پرنده دچار استرس گرمایی شده و تلفات را به بالاترین میزان خود می‌رساند.

آبخوری و دانخوری

برای رساندن آب و دان به بلدرچین نیازمند آبخوری و دانخوری است. چنانچه قفس خود را از سایت طیوران سازه تهیه کنید،  این قفس‌ها مجهز به آبخوری نیپل هستند و شما نیازی نیست که نگران آبخوری این پرنده باشید. برای رساندن دان تهیه دانخوری با توجه به سن و ارتفاع بلدرچین‌ها ضروری است. سعی کنید از بهترین متریال برای آبخوری و دانخوری استفاده کنید.

سیستم تهویه

بلدرچین‌ها برای ادامه حیات و رشد نیاز به هوای تازه دارند. هوای تازه مورد نظر بلدرچین‌ها با استفاده از سیستم تهویه تامین می‌شود. سیستم تهویه وظیفه ورود هوای تازه به فضای پرورش و خروج هوای نامطلوب بیرون از مزرعه پرورش بلدرچین را به عهده دارد.

 سیستم نورسانی

برنامه نورسانی دقیق در مزرعه پرورش بلدرچین برای پرورش بلدرچین تخمگذار بسیار مهم است. میزان نور در دوره تخم گذاری بر میزان تخم گذاری اثر گذار خواهد بود. شما باید بتوانید میزان نور و تاریکی را با توجه به استانداردهای روز دنیا در نظر بگیرید و سپس در دوره تخم گذاری به بهترین شکل آن را رعایت کنید. میزان نور در پرورش بلدرچین گوشتی نیز اثر گذار خواهد بود.

دماسنج و رطوبت سنج

دما و رطوبت 2 وجه مهم در مزرعه پرورش بلدرچین هستند که به طور مستقیم بر کیفیت محصولات اثر می‌گذارند. با توجه به سن بلدرچین، شما باید بهترین دما و رطوبت را برای آنها جهت رشد بهتر ایجاد کنید. دماسنج و رطوبت سنج دو محصولی هستند که شما را در این زمینه یاری می کنند.

مدیریت بهداشت

مدیریت بهداشت فارم پرورش بلدرچین جز مهم‌ترین مواردی است که شما در هنگام احداث باید آن را مورد توجه قرار دهید. چنانچه فضای بهداشتی را نتوانید به بهترین شکل مدیریت کنید بیماری به تمامی گله سرایت می‌کند و کسب و کار شما را با ورشکستگی مواجه خواهد کرد.

مدیریت تغذیه

تغذیه به طور مستقیم بر کیفیت محصولات شما تاثیرگذار خواهد بود. شما باید بتوانید برای فراهم کردن نیازهای بدن بلدرچین برنامه غذایی منظمی را در نظر بگیرید. در این مواقع توصیه می‌کنیم از یک فرد با تجربه در زمینه جیره نویسی غذای بلدرچین کمک بگیرید. غذای مورد نظر بلدرچین‌ها باید تمامی نیازهای بدن آنها را به بهترین شکل فراهم کند. ویتامین، پروتئین و مواد معدنی جز مهمترین موارد در تغذیه بلدرچین‌ها به شمار می‌روند.

فارم یا مزرعه پرورش بلدرچین
فارم یا مزرعه پرورش بلدرچین

بازاریابی و فروش

برای اینکه بتوانید از مزرعه پرورش بلدرچین به سودآوری فراوان دست پیدا کنید باید بازاریابی و فروش محصولات را به اندازه پرورش این پرنده جدی بگیرید. برای داشتن فروش باید یک استراتژی بازاریابی را توسط افراد متخصص بچینید و سپس با ایجاد روابط مستمر با بازارهای محلی و فروشندگانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، فروش خود را به بالاترین میزان ممکن برسانید.

قدم‌های مهم برای احداث مزرعه بلدرچین

 1. تحقیقات و برنامه‌ ریزی
 2. مطالعه بازار
 3. مدیریت مالی وتامین بودجه
 4. تعیین هدف در پرورش بلدرچین
 5. انتخاب مکان مورد نظر
 6. شرایط آب و هوایی موجود در منطقه جغرافیایی
 7. تهیه تجهیزات مورد نیاز برای فارم پرورش بلدرچین
 8. ایجاد فضاهای مورد نیاز
 9. انتخاب نژاد مناسب
 10. خرید جوجه‌ها
 11. مدیریت بهداشت
 12. مدیریت تغذیه برای اجرای تغذیه مناسب
 13. مدیریت بهداشت
 14. مراقبت و نگهداری بلدرچین ها
 15. نظارت روزانه بر فارم بلدرچین
 16. بازاریابی و فروش محصولات
 17. توسعه کسب و کار
 18. مدیریت هزینه‌ها
تجهیزات گرمایشی و سرمایشی
تجهیزات گرمایشی و سرمایشی

نتیجه‌گیری

احداث فارم پرورش بلدرچین نه تنها جز کسب و کارهای پرسود به شمار می‌رود بلکه می‌تواند هزینه‌های موجود در بازار را نیز کنترل کند. ارائه محصول با کیفیت با هزینه معقول می‌تواند تورم‌های موجود در منطقه جغرافیایی شما را به حداقل‌ترین میزان خود برساند.

برای احداث مزرعه پرورش بلدرچین به شما توصیه می‌کنیم از شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند استفاده کنید تا بهترین و دقیق‌ترین تجهیزات را برای شما در نظر بگیرند. امیدواریم این مقاله از سایت طیوران سازه برای شما مفید واقع شده باشد. چنانچه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می‌توانید سوالات ذهنی خود را از طریق قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا پشتیبانان سایت ما در اسرع وقت و سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

مزایای پرورش بلدرچین را نام ببرید؟

1. پرورش در فضای کم 2. سرعت رشد بالا 3. بهترین گزینه برای جانشینی محصولات مرغ

تجهیزات مورد نیاز برای مزرعه پرورش بلدرچین را نام ببرید؟

تجهیزات گرمایشی و سرمایشی،آبخوری و دانخوری، سیستم تهویه، سیستم نورسانی، دماسنج و رطوبت سنج

اصلی‌ترین و سودآورترین تجهیز در فارم پرورش بلدرچین کدام است؟

قفس بلدرچین

نویسنده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *