پرورش بلدرچین در زمستان

پرورش بلدرچین در زمستان

با رشد روزافزون مشاغل در زمینه پرورش بلدرچین، پرورش بلدرچین در زمستان از جمله دغدغه‌های اغلب پرورش دهندگان در این حوزه است. با در نظر گرفتن این موضوع که پرورش پرندگان در زمستان از سختی‌های زیادی برخوردار است، عده‌ای از پرورش دهندگان امکان دارد نگرانی‌هایی در خصوص پرورش این نوع پرنده در فصل زمستان داشته باشند.

اما لازم به ذکر است به این خاطر که بلدرچین جزو طیور مقاوم محسوب می‌شود، می‌توان با رعایت یک‌سری نکات از جمله تنظیم دمای محیط، به راحتی در فصل زمستان به پرورش این پرنده‌های کوچک پرداخت. در این مطلب با صفر تا صد شرایط نگهداری و پرورش بلدرچین در زمستان آشنا می‌شویم.

مقاومت بلدرچین در برابر شرایط محیطی

چنانچه در زمینه پرورش بلدرچین فعالیت دارید، لازم است بدانید که این پرنده‌ از جمله مقاوم‌ترین انواع طیور در مقابل شرایط محیطی به شمار می‌رود. بلدرچین‌ قادر است در مقابل تغییرات دمایی مقاومت بسیاری داشته باشد و زنده بماند. ولی برای افرادی که به عنوان یک حرفه به پرورش بلدرچین مشغول هستند، ممکن است تغییرات دمایی و پرورش بلدرچین در زمستان بر روی جوجه ‌کشی و تخم ‌گذاری بلدرچین‌ها تاثیر بسیاری داشته باشد.

مقاوم بودن بلدرچین در برابر شرایط آب و هوایی تنها موجب می‌گردد که این پرنده مدت زمان بیشتری عمر کند؛ ولی این تغییرات  به شدت در تخم‌ گذاری، جفت‌ گیری و حتی رشد آنها تتاثیرگذار خواهد بود. به منظور پیشگیری از کاهش عملکرد پرورش این پرنده بر اثر تغییرات دمایی، می‌بایست به برخی نکات در پرورش بلدرچین در زمستان توجه بسیاری داشت.

پرورش بلدرچین در زمستان
پرورش بلدرچین در زمستان

حتما بخوانید: راهنمای جامع پرورش بلدرچین در خانه

ارزیابی شرایط پرورش بلدرچین در زمستان

فصل زمستان به دلیل شرایط دمایی مختص خود، دشمن کسب‌ و کارهای پرورش طیور گوناگون از جمله مرغ و بلدرچین خواهد بود. پرندگان در مقابل سرما و دمای پایین بسیار حساس بوده و با ایجاد کمترین تغییرات دمایی به بیماری‌های گوناگونی مبتلا می‌گردند. در صورتی که تعدادی از پرنده‌ها دچار بیماری شوند، احتمال تلف شدن تمام پرنده‌های موجود در سالن پرورش را افزایش می‌دهد.

کارآفرینان می‌بایست به منظور پیشگیری از تلف شدن پرندگان خود در فصل زمستان در مزارع و سالن‌های پرورش، تهویه و سیستم گرمایشی مناسبی را تعبیه کنند. لازم به ذکر است که صرفا گرم‌ کردن سالن از بیمار شدن طیور جلوگیری نمی‌کند و می‌بایست تمام استانداردهای مورد نیاز جهت پرورش بلدرچین در زمستان را رعایت کرد.

همانطور که گفتیم، بلدرچین در برابر تغییرات دمایی یک پرنده مقاوم است؛ ولی بدین منظور که عملکرد پرورش بلدرچین در فصل زمستان پایین نیاید، کارآفرینان می‌بایست اقدامات لازم را در جهت مراقبت از این پرندگان در فصل زمستان انجام دهند. بهترین دما جهت پرورش این پرنده در فصل زمستان بین 22 الی 26 درجه سانتی‌گراد است. این دما با تعبیه یک سیستم گرمایشی مناسب برای بلدرچین‌ها فراهم می‌شود.

پایین‌ترین دمایی که بلدرچین‌ قادر به تحمل آند در فصل زمستان است، دمای 18 درجه سانتی‌گراد بوده و باید مراقب بود که به هیچ عنوان دمای محیط سالن پرورش به زیر این عدد نرسد. البته امکان دارد بلدرچین‌ها در دمای زیر 18 درجه نیز مقاومت کنند. ولی کم کم ضعیف می‌شوند و دیگر تخم‌ گذاری نمی‌کنند و حتی شاید پس از مدت کوتاهی بیمار شده و تلف شوند.

با در نظر گرفتن هزینه بالای پرورش و نگهداری از بلدرچین، از بین رفتن آنها می‌تواند ضرر سنگینی به پرورش دهندگان وارد آورد از این رو بهتر است پیش از بروز هر مشکلی از آن جلوگیری شود.

نکات مهم نگهداری و پرورش بلدرچین در زمستان

به منظور ایجاد دمای مناسب 22 الی 26 درجه سانتی‌گراد برای بلدرچین‌ها، می‌بایست به یک‌سری نکات پر اهمیت از جمله انتخاب سیستم گرمایش، تهویه عالی و بستر سالن توجه کرد. با رعایت این نکات، عملکرد پرورش بلدرچین در زمستان نیز افزایش می‌یابد و می‌توان در فصل زمستان هم سود خوبی از پرورش بلدرچین به دست آورد. در ادامه به بررسی یک‌سری نکات مهم در خصوص پرورش و نگهداری از بلدرچین در فصل زمستان خواهیم پرداخت.

انتخاب خوراک مناسب بلدرچین

جالب است بدانید که با انتخاب یک خوراک مناسب می‌توان بلدرچین‌ها را در تمام مدت شب گرم نگاه داشت. برخی از غذاها نظیر ذرت، به دلیل مراحل طولانی که جهت هضم نیاز دارند، قادر به گرم نگاه داشتن بدن بلدرچین در طول شب خواهند بود. معده بلدرچین بر اثر فعالیت گرم می‌شود و به دلیل کوچکی اندام این پرنده، سریعا سایر قسمت‌های بدن بلدرچین را گرم می‌کند. البته ناگفته نماند که این شیوه تا موقعی جواب می‌دهد که نظم غذایی استاندارد بلدرچین‌ها از بین نرود.

بهره‌گیری از گندم، ذرت، جو، دانه‌های جارو، سورگوم، سویا، کتان و دیگر دانه‌های مقوی در رژیم غذایی آنها الزامی است. البته به منظور ایجاد تنوع و هضم بهتر مواد، می‌توان از یک وعده غذایی سبزیجات هم بهره برد. بهره‌گیری از کنسانتره ویژه بلدرچین‌های دوره استراحت هم گزینه خوبی می‌تواند باشد.

پرورش بلدرچین در زمستان
پرورش بلدرچین در زمستان

حتما بخوانید: وام برای پرورش بلدرچین

بستر سالن را با براده چوب یا پوشال‌های نرم بپوشانید

از جمله راه‌های اصلی انتقال سرما به بدن بلدرچین‌ها بستر سالن پرورش است. پرورش ‌دهندگان می‌توانند به کمک اره‌های چوبی یا پوشال‌های نرم بستر بلدرچین‌ها را بپوشانند و از انتقال سرما به بدن آنها جلوگیری کنند. این شیوه از جمله بهترین و اصولی‌ترین روش‌ها جهت پر‌ورش بلد‌رچین در زمستان است.

انتخاب سیستم گرمایش متناسب با سالن پرورش بلدرچین در زمستان

از جمله بهترین کسب ‌و کارهای خانگی و کوچک پرورش بلدرچین است. اغلب پرورش دهندگان در ابعاد خانگی و کوچک، به پرورش بلدرچین مشغول به فعالیت هستند. این دسته از پرورش دهندگان، می‌توانند به کمک یک بخاری ساده نیز محل پرورش بلدرچین‌های خود را گرم نگه دارند. البته لازم به توضیح است که جهت تنظیم دمای محیط، می‌بایست از یک دماسنج دقیق در محل پرورش استفاده کرد.

عده‌ای از پرورش ‌دهندگان هم در ابعاد بزرگ‌تر و در سوله‌های صنعتی به پر‌ورش بلد‌رچین اقدام می‌کنند. این دسته از کارآفرینان می‌بایست از سیستم‌های گرمایشی صنعتی به منظور گرم کردن سالن خود بهره‌مند گردند. علاوه بر این می‌توانند به کمک لامپ‌های مادون قرمز نیز سالن خود را گرم نگه دارند. این لامپ‌ها نه تنها به تامین گرمای محیط کمک می‌کنند، بلکه باعث ضدعفونی شدن فضای سالن پرو‌رش بلد‌رچین نیز خواهند شد.

تامین نور مناسب جهت افزایش عملکرد

بلدرچین‌ها به منظور تخم‌ گذاری و رشد در طول روز به حداقل 16 ساعت نور نیاز دارند. در فصل زمستان به دلیل اینکه روز‌ها کوتاه‌تر هستند، پرورش‌ دهندگان می‌بایست نور مورد نیاز  جهت تخم ‌گذاری و رشد بلدرچین‌ها را فراهم آورند تا عملکرد پرورش بلدرچین در زمستان کاهش پیدا نکند.

 چنانچه از سالن بزرگی برخوردار هستید، صرفه جویی در مصرف برق بسیار اهمیت دارد دارد. لامپ‌های LED  یا مهتابی مصرف برق بسیار کمتری در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای دارند. اما چنانچه تعداد بلدرچین‌های شما کم است، می‌توانید از یک اتاق یا قفس عایق‌بندی شده و یا حتی یونولیت برای نگهداری آنها استفاده کنید.

پرورش بلدرچین در زمستان
پرورش بلدرچین در زمستان

حتما بخوانید: فضای لازم برای پرورش بلدرچین چیست؟

نقش مهم قفس‌های نگهداری در پرورش بلدرچین در زمستان

از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین ارکان جهت سوددهی پرورش بلدرچین در زمستان، بهره‌گیری از قفس‌های پرور‌ش طیور در سالن پرورش و نگهداری از بلدرچین است. با تجهیز سالن به قفس‌‌ پرو‌رش بلد‌رچین ، می‌توان به بهترین صورت ممکن بلدرچین‌ها را گرم نگه داشت.

به کمک این قفس‌ها می‌توان تعداد بسیار زیادی از این پرندگان را در یک قفس نگهداری کرد. تجمع بلدرچین‌ها کنار یکدیگر باعث گرم شدن و طول عمر بیشتر آنها خواهد شد و همچنین به کسب درآمد و سود بیشتر کمک شایانی می‌کند.

سوالات متداول

آیا پرورش بلدرچین در زمستان امکان پذیر است؟

بله امکانپذیر است. بلدرچین مقاومت بالایی در برابر سرما دارد.

غذای بلدرچین در زمستان چیست؟

بهره‌گیری از گندم، ذرت، جو، دانه‌های جارو، سورگوم، سویا، کتان و دیگر دانه‌های مقوی در رژیم غذایی آنها الزامی است. البته به منظور ایجاد تنوع و هضم بهتر مواد، می‌توان از یک وعده غذایی سبزیجات هم بهره برد. بهره‌گیری از کنسانتره ویژه بلدرچین‌های دوره استراحت هم گزینه خوبی می‌تواند باشد.

نقش مهم قفس‌های نگهداری در پرورش بلدرچین در زمستان چیست؟

از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین ارکان جهت سوددهی پرورش بلدرچین در زمستان، بهره‌گیری از قفس‌های پرور‌ش طیور در سالن پرورش و نگهداری از بلدرچین است. با تجهیز سالن به قفس‌‌ پرو‌رش بلد‌رچین ، می‌توان به بهترین صورت ممکن بلدرچین‌ها را گرم نگه داشت. به کمک این قفس‌ها می‌توان تعداد بسیار زیادی از این پرندگان را در یک قفس نگهداری کرد. تجمع بلدرچین‌ها کنار یکدیگر باعث گرم شدن و طول عمر بیشتر آنها خواهد شد و همچنین به کسب درآمد و سود بیشتر کمک شایانی می‌کند.

نویسنده
دیدگاه کاربران
۲ دیدگاه
 • علی ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ / ۵:۰۱ ب٫ظ

  بلدرچین به چه دردی می خوره که اینقدرتبلیغ می کنید…

  • نویسنده ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ / ۳:۳۲ ب٫ظ

   سرمایه کم سوداوری بالا
   از یه کار چی میخاین ؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *