با مرغ های کوچین بیشتر آشنا شوید + همه نکاتی که باید بدانید

مرغ کوچین

انسان‌ها قرن‌ها است که مرغ‌ و خروس را به عنوان جانور اهلی، در خانه‌ها و مزارع، پرورش می‌دهند. مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که انسان، از حدود 10 هزار سال پیش و ابتدا در منطقه‌ای که امروزه ویتنام نامیده می‌شود، مرغ‌های جنگلی را اهلی نمود. امروزه مرغ تخمگذار و گوشتی پرشمارترین جانور در سراسر جهان است که توسط انسان نگهداری می‌شود. مرغ نژادها و انواع گوناگونی دارد که اکثر آنها به منظور بهره‌وری بیشتر انسان‌ها از تخم مرغ و گوشت مرغ، اصلاح شده‌اند. اما نژادهایی از مرغ و خروس‌های زینتی وجود دارند که به تعداد کمتری و بیشتر در مزارع و خانه‌ها نگهداری می‌شوند. مرغ های کوچین (Kochin chickens) یکی از این نژادها هستند که به دلیل زیبایی پرهایشان به عنوان پرنده زینتی، مورد توجه بسیاری قرار دارند. در این مقاله می‌خواهیم درباره این نژاد، مشخصات و پرورش آن بیشتر بدانیم.

منشأ مرغ های کوچین کجا است؟

نژاد مرغ کوچین به دلیل زیبایی ظاهر و پرها و همچنین اندازه‌اش، همیشه برای پرورش دهندگان مرغ جذاب و خواستنی بوده است.گسترش مرغ کوچین (مرغ کوشین) به صورت جهانی، از کشور چین و از استان شانگهای، در سال 1840 سرچشمه می‌گیرد. در سال 1842، این نژاد از مرغ، با مجوز از ملکه ویکتوریا و به دلیل علاقه او به پرندگان عجیب و غریب، وارد انگلستان شد. در سال‌های بعد از آن و با ورود نژادهای خاص مرغ به آمریکا، توجه و علاقه بسیاری در آمریکا برای این نژاد به وجود آمد. انجمن طیور آمریکا این نژاد را در سال 1874 به رسمیت شناخت.

انواع مرغ کوشین

می توانید در رنگ ها و نژادهای مختلف در طبیعت مشاهده کنید. از جمله نژاد های بارز مرغ کوشین می توان به مرغ کوشین آبی، کوکو، لاوندر، بانتام و غیره اشاره کرد. در ادامه مطلب معروف ترین گونه های مرغ کوشین را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا با آنها به طور کامل آشنا شوید.

انواع مرغ کوشین
انواع مرغ کوشین

مرغ کوشین کوکو

از بی نظیر مرغ کوشین میتوان به نژاد کوکو اشاره کرد. نژاد کوکو رنگ سفید فوق‌العاده‌ای دارد که اکثر مواقع افراد با دیدنش جذب آن می شوند. از مرغ نژاد کوکو بیشتر به عنوان حیوان خانگی استفاده می کنند. از خصوصیات اخلاقی این نژاد می توان به اخلاقی آرام و ارتباط نزدیک با انسان نام برد. 

مرغ کوشین طلایی

از دیگر نژادهای مرغ کوشین که می توان آن را مورد بررسی قرار داد مرغ کوشین طلایی است. همانطور که از نام این پرنده پیداست بدن و پرهای رنگ طلایی دارد. مرغ کوشین طلایی یکی از زیباترین و بی نظیر ترین نژادهای مرغ کوشین به شمار می‌رود. همچنین از مرغ کوشین طلایی به عنوان نادر ترین نژاد این موقع نام برده می شود.

مرغ کوشین لایت

مرغ کوشین لایت یکی از محبوب ترین نژاد هایی است که اکثر پرورش دهندگان مرغ آن را انتخاب می‌کنند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که دوست دارید پرورش مرغ گوشتی را انجام دهید توصیه می‌کنیم از این نژاد استفاده کنید. از جمله خصوصیات ظاهری و اخلاقی این نژاد از مرغ می توان به براق بودن پر ها، رنگ بندی مختلف و خلق و خوی آرام اشاره کرد.

مرغ کوشین بانتام

آخرین نژاد مرغ کوشین که آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد مرغ کوشین بانتام است.  کسانی که دوست دارند مرغ های کوچین را در زمینه گوشتی پرورش دهند مرغ بانتام یکی از بهترین گزینه ها برای آنهاست. این مرغ در سن ۶ ماهگی به بلوغ خواهند رسید.

قیمت مرغ کوشین

برای اینکه قیمت مرغ کوشین را به دست آورید باید عوامل مختلفی چون میزان رشد آن را مورد بررسی قرار دهید. قیمت تخم نطفه دار کوشین، جوجه یک یا چند روزه و مرغ بالغ کوشین با یکدیگر متفاوت خواهد بود. چنانچه در سر خود خرید مرغ کوشین را می پرورانید ابتدا به نوع نیاز خود توجه کنید و سپس با توجه به نوع کسب و کار خود اقدام به خرید کنید. زیرا هر چقدر میزان رشد این مرغ بیشتر باشد شما باید هزینه بالاتر را برای تهیه آن پرداخت نمایید.  برای خرید مرغ کوشین توصیه می کنیم و سایتهای معتبر در این زمینه استفاده کنید. چنانچه مرغ خریداری شده دچار بیماری به باشد کسب و کار شما دچار شکست خواهد شد.

مرغ های کوچین
مرغ های کوچین

 

حتما بخوانید: دلایل فلج شدن مرغ و خروس و همه نکات مرتبط به آن

مشخصات مرغ های کوچین

به طور کلی، نشانه مرغ های کوچین، پاهای بزرگ و پوشیده از پر آن‌ها است. بدن این مرغ نیز پوشیده از پرهای انبوهی است که به این پرنده، زیبایی دو چندانی می‌بخشد. این نژاد همچنین دارای بال‌های کوتاه با پرهای پف کرده است. این پرهای انبوه باعث می‌شود که این مرغ، در شرایط زمستانی به خوبی در برابر سرما، محافظت شود اما در هوای گرم و خشک، نیاز به لانه‌ای سایه‌دار و یا خنک کننده دارد. امروزه، بسیاری از مردم این نژاد را بیشتر به عنوان پرنده تزئینی نگهداری می‌کنند.

مرغ کوچین یکی از سنگین وزن‌ترین نژادهای مرغ در دنیا محسوب می‌شوند که هنگام رشد کامل بین 4 تا 5 کیلوگرم وزن می‌گیرند. این پرنده، با توجه به شرایط زندگی و تغذیه در حدود 4 تا 8 سال عمر می‌کنند اما ممکن است تا 10 سال نیز زنده بمانند. مانند دیگر نژادهای مرغ و خروس، در حدود 6 تا 7 ماهگی به بلوغ می‌رسند و از آن به بعد قادر به تخمگذاری خواهند بود. مرغ‌ های کوچین، رفتاری بسیار آرام و دوستانه با انسان‌ها دارند و مانند دیگر مرغ‌ها از انسان فراری نیستند.

این نژاد از مرغ، به دلیل اینکه تمایل به تحرک کمتری دارد، مستعد «کرچ شدن» نیز هست و تمایل بیشتری نسبت به دیگر نژادها برای نشستن روی تخم مرغ و جوجه کشی دارد. مرغ کوچین، توانایی تخمگذاری متوسطی دارد و در سال بین 100 تا 120 تخم می‌گذارد اما با افزایش بی‌رویه وزن، از توانایی تخم گذاری این پرنده کمی کاسته می‌شود.

پرورش مرغ های کوچین

در پرورش مرغ کوچین باید مواردی را رعایت کنید که در ادامه این مطلب از سایت قفس بلدرچین به آن خواهیم پرداخت.

محیط زندگی

لانه و محیط زندگی، تاثیر به سزایی در حفظ سلامتی این پرنده دارد. به دلیل انبوه بودن پرهای مرغ های کوشن، آلودگی محیط زندگی این پرنده، ممکن است پرها را بیشتر از دیگر مرغ‌ها آلوده کند و باعث بیماری پرنده شود. سعی کنید کف لانه را زود به زود تمیز و ضدعفونی کرده و از خاک اره و یا سبوس برنج برای بستر لانه استفاده کنید تا به پرها آسیب نرسد. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای این پرنده به وجود آید، مشکلات ناشی از گرمای هوا است. به دلیل پرهای انبوه، بدن پرنده به راحتی خنک نمی‌شود و در فصول گرم سال، نیاز به تهویه و خنک کننده و شرایط سایه در لانه دارند. اندازه لانه نیز باید متناسب با تعداد پرنده باشد زیرا در غیر این صورت باعث پرخاشگری و ناآرامی پرندگان در لانه خواهد شد.

مرغ های کوچین
مرغ های کوچین

حتما بخوانید: درباره تغذیه مرغ تخمگذار بیشتر بدانیم

تغذیه

این نژاد از مرغ، نیاز به تغذیه خاص و ویژه‌ای نسبت به دیگر نژادها نداشته و از غلات، دانه‌ها، سبزیجات و حشرات تغذیه می‌کنند. برای سلامت بهتر و وزن‌گیری بهینه مرغ های کوچین، می‌توانید از جیره غذایی که مخصوص طیور در فروشگاه‌های لوازم کشاورزی موجود است استفاده کنید. برای جوجه‌ها، در هفته‌های ابتدایی تولد، از غذای با پروتئین بالای 20 درصد و برای پرندگان بالغ، از جیره 16 درصد پروتئین استفاده کنید.

در مورد مقدار دان و جیره‌ای که در اختیار این پرنده قرار می‌دهید دقت کنید زیرا این نژاد، مستعد اضافه وزن است. چاقی می‌تواند مشکلات جدی مانند کم شدن تخمگذاری را ایجاد کند. چربی زیاد همچنین باعث می‌شود درجه حرارت بدن مرغ بالا رفته و باعث گرمازدگی شود. آبخوری و دانخوری مرغ ها برای جلوگیری از آلودگی باید در فاصله‌های منظم شسته و ضدعفونی شود.

بیماری‌ها

مرغ های کوچین معمولاً نژادی بسیار سالم هستند و انتظار کمتری در رابطه با اختلالات غیرمعمول در رابطه با این نژاد مطرح می‌شود. اما یکی از مشکلاتی که ممکن است برای این نژاد به وجود آید، وجود رطوبت زیاد در لانه است که ممکن است به پاهای این مرغ آسیب وارد نماید و باعث سرمازدگی پاها شود.

همچنین باید به نظافت محیط مرغ توجه زیادی داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که پرهای پاهای آنها عاری از گل و لای و انگل‌های معمول پرندگان است. همچنین به دلیل تغذیه فراوان ممکن است این پرنده دچار اضافه وزن شود. اضافه وزن علاوه بر اینکه یک مشکل معمول سلامتی است، روی قدرت تخمگذاری این پرنده نیز تاثیر منفی خواهد داشت. سعی کنید تا برای جلوگیری از چاقی بیش از حد این پرنده، مقدار غذای روزانه را کنترل کرده و از سبزیجات تازه نیز همراه غلات برای تغذیه مرغ های کوچین استفاده کنید.

مرغ های کوچین
مرغ های کوچین

حتما بخوانید: کرچ شدن مرغ و راه‌ های رفع آن + چگونه مرغ را کرچ کنیم؟

تقویت کننده برای مرغ کوچین

در کنار تغذیه مناسب شما باید بتوانید تقویت‌کننده‌های  درستی را برای این نژاد از مرغ در نظر بگیرید تا راندمان کاری شما به شکل چشمگیری افزایش یابد. واکسن و تقویت کننده ها طول عمر بالاتری را به این نژاد از مرغ اعطا می کنند. همچنین سلامتی مرغ کوشین را تضمین می نمایند.

مولتی ویتامین ها جز بهترین گزینه هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها در جیره غذایی مرغ استفاده کنید.  توصیه می کنیم برای اینکه بتوانید از مولتی ویتامینها بهترین بازدهی را بگیرید قبل از مصرف و تجویز آن با دامپزشک مشورت نمایید.

حرف آخر مرغ های کوچین

نژاد مرغ های کوشین از نژادهای زیبا و تزئینی مرغ است که به دلیل پرهای انبوه و بامزه‌اش، بیشتر به عنوان پرنده خانگی نگهداری شده و در صنعت پرورش مرغ کاربرد ندارد. این مرغ، وزن‌گیری بسیار خوبی دارد اما مستعد اضافه وزن است. در مورد خرید این نژاد باید بگوییم که، قیمت مرغ کوچین نیز به نسبت دیگر نژادها بالا است. تخمگذاری این نژاد از مرغ نیز متوسط بوده و برای جوجه کشی پرنده مناسبی به شما می‌رود. اگر شرایط محیط زندگی و لانه این پرنده مناسب و بهینه باشد، این نژاد کارایی و بازدهی بالایی داشته و عمر طولانی نیز خواهد داشت.

سوالات متداول

منشأ مرغ های کوچین کجا است؟

کشور چین ، استان شانگهای

تغذیه مرغ کوچین چیست؟

غلات، دانه‌ها، سبزیجات و حشرات

بیماری‌های مرغ کوچین را نام ببرید؟

چاقی، انگل و غیره

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *