جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تغذیه جوجه بلدرچین چیست؟!

تغذیه جوجه بلدرچین

اگر شما هم قصد نگهداری یا پرورش بلدرچین را دارید، باید در مورد تغذیه بلدرچین به خوبی اطلاعات داشته باشید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین نتیجه را از آن دریافت نمایید. در دوره زندگی بلدرچین شما باید مواد غذایی مورد نیاز او را به بهترین شکل فراهم کنید، این کار تاثیر مستقیم بر نتیجه کار شما و بهره وری از محصولات این پرنده دارد. بلدرچین ها مانند تمامی پرندگان در بازه های زمانی مختلف و با توجه به سنی که دارند نیاز های غذایی متفاوتی خواهند داشت. توجه داشته باشید علاوه بر تغذیه بلدرچین عوامل دیگری مانند دمای محل، مکان مناسب نگهداری، شرایط نوری و غیره مهم هستند که باید آنها را جدی بگیرید. تغذیه جوجه بلدرچین یکی از مهم ترین مواردی است که باید آن را به بهترین شکل فراهم سازید.

تغذیه بلدرچین ها باید شامل پروتئین ها، ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی باشد. بلدرچین در هر سنی که باشد به مقدار پروتئین لازم، ویتامین هایی مانند ویتامین  A، ویتامین  E، ویتامین  K، ویتامین  D، ویتامین b12 ، پانتوتنات، پیریدوکسین و غیره نیازمند است. توجه داشته باشید این موارد در بلدرچین های پرورشی گوشتی و تخمگذار متفاوت است .برای اطلاعات بیشتر در این باره توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با سایت طیوران سازه همراه باشید. مطالعه این مطلب به 6 دقیقه زمان نیاز دارد.

غذای بلدرچین های تازه متولد شده چیست؟

 جوجه بلدرچین ها به محض اینکه متولد میشوند به مواد مغذی نیاز پیدا میکنند. بهترین گزینه در این زمان ترکیب آب، شکر و مولتی ویتامین هاست. به طوری که عمده آن و بیش از 80 درصد محلول را آب تشکیل دهد. به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید که جوجه کمتر از یک روزه به دان احتیاجی ندارد و به هیچ عنوان نباید به آن غذای دیگری بدهید. چنانچه نتوانید در این مواقع تغذیه مناسبی برای جوجه بلدرچین های تازه متولد شده در نظر بگیرید با عوارض گوناگونی در این پرنده مواجه خواهید شد.

عوارضی از قبیل مشکلات تنفسی ، کمبود وزن و عقب ماندگی که در بسیاری از مواقع منجر به تلف شدن جوجه بلدرچین می شود. گاهی این موارد در ظاهر نیز مشخص میشود به طور مثال ممکن است پرها دیگر بلدرچین رشد نکند. تمامی این عوامل می توانند به طور مستقیم بر کسب و کار و میزان سوددهی موثر باشند. توصیه می کنیم به هیچ عنوان این موارد را دست کم نگیرید.

جوجه بلدرچین
جوجه بلدرچین

حتما بخوانید : پرورش بلدرچین در قفس یا بستر (روی زمین) ؟!

تغذیه جوجه بلدرچین یکروزه

همانطور که گفتیم در 24 ساعت نخست، غذای جوجه بلدرچین یکروزه، آب و شکر 5 درصد است و به دان احتیاجی ندارند. بدین ترتیب میزان جذب کیسه ی زرده در آن ها، افزایش پیدا میکند. بهتر است آبی که در تهیه ی آب و شکر در تغذیه جوجه بلدرچین استفاده میکنید، آب گرم باشد زیرا آب سرد باعث بیمار شدن جوجه بلدرچین ها میشود. وجود لامپ مادر مصنوعی نیز در این مرحله ضروری است.

جوجه بلدرچین یکروزه
جوجه بلدرچین یکروزه

حتما بخوانید : غذای بلدرچین چیست؟؟؟ [ دان و آب بلدرچین + شرایط ]

فرمول جیره غذایی بلدرچین

بعد از گذشت 24 ساعت، برای جیره غذایی بلدرچین، میتوانید از استارتر یا همان پیش دان استفاده کنید. استارتر، حجم پروتیین بالایی دارد و تا 6 یا 8 هفتگی میتوان از آن برای فرمول جیره غذایی بلدرچین استفاده کرد. بعد از 6 یا 8 هفتگی جوجه بلدرچین نیاز به دان دارد و در این دان باید مواد مغذی دیگری مانند؛ ویتامین ها باشد. میتوان در فرمول جیره غذایی بلدرچین، از دانه ذرت، کنجاله سویا، دانه گندم، کنجاله کلزا، گلوتن ذرت، نمک، روغن سویا، پودر صدف، سبوس گندم، پودر یونجه، پودر ماهی و پودر گوشت استفاده کرد.

باید توجه داشته باشید که در فرمول جیره غذایی بلدرچین، باید از همه مواد مورد نیاز جوجه استفاده کرد تا هم انرژی و هم مواد معدنی به آن برسد و هم قیمت آن ارزان تمام شود. فرمول های غذایی در شرایط آب و هوایی و جغرافیایی مختلف، متفاوت هستند.

انتخاب بهترین جیره برای تغذیه جوجه بلدرچین

انتخاب بهترین جیره برای تغذیه جوجه بلدرچین، میتواند نقش زیادی در سلامتی و رشد آن ها داشته باشد. غذای بلدرچین در انواع گوشتی و تخمگذار متفاوت است و باید این دو را از یکدیگر تفکیک کرد. میتوانید جیره غذایی جوجه بلدرچین را خریداری کرده یا آن را خودتان تهیه کنید. جیره غذایی باید کاملا آسیاب شده باشد.

غذایی که از بیرون برای بلدرچین خریداری میکنید، شامل سویا، ذرت، سنگ آهک، گندم، نمک، دی کلسیم فسفات، مکمل معدنی، مکمل ویتامینه، باسیتراسین، پودر چربی، متیونین و کوکسیت یواستات است. از طرف دیگر، جوجه های تخمگذار، به میزان کلسیم بیشتری نیاز دارند. بهتر است جیره غذایی بلدرچین را در فواصل مختلف به او دهید و همه ی غذای یک روز را باهم برای بلدرچین نگذارید. مقدار غذای روزانه بلدرچین، 28 تا 35 گرم است و اگر بیشتر از این میزان به آن ها غذا داده شود باعث چاقی و ایجاد بیماری در آن ها میشود. باید در تمام مکمل های غذایی که به بلدرچین داده میشود، از میزان مناسبی از مواد، استفاده کرد.

تغذیه جوجه بلدرچین
تغذیه جوجه بلدرچین

حتما بخوانید : سود پرورش بلدرچین ماهیانه چقدر است؟؟؟

دان جوجه بلدرچین باید حاوی چه ویتامین هایی باشد؟

همان طور که گفته شد، جوجه بلدرچین برای رشد خود به ویتامین ها، مواد معدنی و آب نیاز دارد. ویتامین های مورد نیاز برای جیره غذایی بلدرچین باید شامل ویتامین A، ویتامین E، ویتامین D، K، ریبوفلاوین، پنتوتنات، نیاسین، پیرودوکسین، ویتامین B12 و کولین باشد.

دما و حرارت نیز در پرورش بلدرچین ها بسیار تاثیرگذار و مهم است. در ابتدا حرارت مورد نیاز آن ها، 30 – 35 درجه بوده و در ادامه حرارت مورد نیاز برای نگهداری آن ها، کاهش پیدا میکند. شرایط بهداشتی و تمیز بودن غذاها و دانخوری نیز موضوع مهمی است و باید دانخوری ها را بعد از هربار استفاده تمیز کرد و غذای کاملا بهداشتی و تهیه شده از مکان های معتبر در اختیار آن ها قرار داد. نور نیز، موضوع مهمی است که در 24 ساعت اول به صورت تمام وقت است.

پروتئین

پروتئین، یکی از مهم‌ترین مواد مغذی برای رشد و سلامتی جوجه‌های بلدرچین به شمار می رود که باید آن را جدی بگیرید. پروتئین، برای ساخت ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، و بافت‌های بدن جوجه‌ها ضروری است. از بهترین منابع پروتئین که می توانید برای جوجه‌های بلدرچین در نظر بگیرید می توان به دان مخصوص جوجه‌های بلدرچین، حبوبات، ماش، عدس، نخود، سویا و پودر تخم مرغ اشاره کرد.

وجود پروتئین را در تغذیه جوجه بلدرچین و تقویت عضلات آنها جدی بگیرید. عدم پروتئین در تغذیه جوجه بلدرچین می تواند صدمات بسیاری را به کسب و کار شما وارد نماید و وجود آنها می تواند تضمین کننده تقویت بافت ها و استخوان ها بلدرچین شود.

ویتامین‌ ها

سلامتی و رشد جوجه‌های بلدرچین را می توانید با انواع ویتامین‌ها تضمین کنید. ویتامین‌ها به تقویت سیستم ایمنی، هضم کردن راحت تر غذا و رشد استخوان‌ها و ماهیچه‌ها کمک خواهند کرد. ویتامین ها را حتما در برنامه غذایی بلدرچین ها قرار دهید تا بتوانید با استفاده از آنها بهترین بازخورد را نصیب کسب و کار خود کنید.

سبزیجات تازه مانند کاهو، جعفری و اسفناج و میوه ‌های تازه می تواند وجود ویتامین‌ها را در برنامه غذایی جوجه بلدرچین ها تامین کند. وجود ویتامین ها در برنامه غذایی این پرنده می تواند خیال شما را بابت کیفیت محصولاتی چون گوشت بلدرچین و تخم بلدرچین راحت می کند.

مواد معدنی

گزینه بعدی که در تغذیه جوجه بلدرچین ها باید قرار بگیرد، مواد معدنی است. مواد معدنی به اندازه ویتامین ها و پروتئین ها برای جوجه بلدرچین ها ضروری خواهد بود. مواد معدنی وظیفه تقویت استخوان‌های بلدرچین، تقویت سیستم ایمنی و تنظیم عملکرد بهتر رشد بلدرچین ها را بر عهده دارند.

پوسته‌ صدف، پودر استخوان، کلسیم و فسفر مهمترین مواد معدنی هستند که باید در جیره غذایی جوجه بلدرچین ها قرار بگیرند. چنانچه شما پروتئین، ویتامین و مواد معدنی دیگری را می شناسید که می تواند موجب رشد و عملکرد بهتر جوجه بلدرچین ها شوند، آن را از طریق قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

آب

وجود آب برای زنده ماندن تمام موجودات روی زمین واجب است. از این رو جوجه بلدرچین ها نیز برای رشد و ادامه حیات به آب نیاز دارند. آب برای هضم غذا، دفع مواد زائد و تنظیم دمای بدن جوجه‌ها نیاز است. توصیه می کنیم همیشه آب تازه و تمیز را در دسترس جوجه ‌بلدرچین ها قرار دهید.

کم خوری یا پرخوری؟

هر دو گزینه یعنی کم‌ خوری یا پرخوری می تواند تاثیر منفی بر سلامت بلدرچین ها داشته باشد.  کم ‌خوری باعث رشد نامناسب و ضعیف شدن جوجه‌ها خواهد شد و از طرفی پرخوری نیز  باعث مشکلات گوارشی، چاقی و در برخی از مواقع مرگ جوجه‌ها را در بر خواهد داشت.

برای اینکه بهترین بازخورد را از تغذیه در پرورش جوجه بلدرچین ها بگیرید باید تعادل و نظم را در برنامه غذایی این پرنده برقرار نمایید. علاوه بر این شما باید غذاهای ممنوعه و مضر را نیز از دسترس آنها خارج نمایید. علاوه بر نظم و عدم دسترسی غذاهای ممنوعه باید از ظروف مناسبی نیز استفاده کنید تا جوجه بلدرچین ها به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند.

شما برای ما از تغذیه بلدرچین بنویسید

در این مطلب از سایت طیوران سازه توانستیم اطلاعات کاملی درباره تغذیه بلدرچین در اختیار شما قرار دهیم.چنانچه حس می کنید جای نکته ای یا گزینه ای در این متن خالی است می توانید گزینه مد نظر را از طریق قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا ما در اسرع وقت به تحلیل و بررسی آن بپردازیم.

همچنین اگر وسالی در این زمینه دهن شما را به خود درگیر کرده است با مطرح کردن سوال در انتهای همین مطلب به صورت کامنت در اسرع وقت به جواب آن به وسیله مخاطبین یا متخصصین سایت طیوران سازه خواهید رسید. امیدواریم از این مطلب به بهترین شکل استفاده کرده باشید و تغذیه بلدرچین را به بهترین شکل فراهم سازید و کسب و کار پرسودی را تجربه نمایید.

سوالات متداول

تغذیه جوجه بلدرچین یکروزه چیست؟

محلول آب و شکر و مولتی ویتامین

مقدار غذای روزانه بلدرچین چقدر است؟

28 تا 35 گرم

دان جوجه بلدرچین باید حاوی چه ویتامین هایی باشد؟

ویتامین های مورد نیاز برای جیره غذایی بلدرچین باید شامل ویتامین A، ویتامین E، ویتامین D، K، ریبوفلاوین، پنتوتنات، نیاسین، پیرودوکسین، ویتامین B12 و کولین باشد.

119 پاسخ

  1. سلام و احترام، توصیه میشود از دان مخصوص بلدرچین استفاده نمایید اما بلدرچین ها مازاد غذای انسان ها را میخورند مثل برنج و…
   سوالی بود در خدمتتون هستیم

 1. سلام
  ۱- از چند روزگی میشه بلدرچینو وارد قفس کنیم
  ۲- از کجا بفهمیم خوراکی که برای تخم گذار میخریم خوبه و از نظر غذایی کامله
  ۳-تا چند روزگی بهشون استارتر بدیم و چند ساعت روشنایی بدیم

  1. سلام از ۱ روزگی،بهترین دان، دان مخصوص بلدرچین تخمگذار است برای تغذیه جوجه ها تا سن ۷ روزگی توصیه میشود،اگر تازه به دنیا امدند تا ۲۴ ساعت روشنایی بدید
   با احترام.

  1. سلام
   بلدرچین های شما به بیماری نیوکاسل مبتلا شدند. اگر هنوز تو مراحل اولیه باشه میتونید به دامپزشک مراجعه کنید درغیر این صورت درمان نداره.
   موفق باشید

  1. سلام بلدرچین شما دچار بیماری تاول کف پایی شده است اول از همه روی سینی کف قفس که پرنده مینشیند بستر نرمی مثل پوشال یا چندین لایه ضخیم روزنامه پهن کنید. هر روز باید جای پرنده تمیز شود. فضولات را حتما تمیز کنید. سطح بستر نباید پستی و بلندی داشته باشد با احترام.

  1. سلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید
   ۰۵۱۴۴۳۳۵۰۰۹
   ۰۹۱۲۰۲۱۲۴۶۹
   ۰۹۱۵۹۱۵۰۰۷۵
   با احترام.

  1. سلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید
   ۰۵۱۴۴۳۳۵۰۰۹
   ۰۹۱۲۰۲۱۲۴۶۹
   ۰۹۱۵۹۱۵۰۰۷۵
   با احترام.

 2. با عرض سلام و خسته نباشید آیا باز و بسته شدن پی در پی درب دستگاه بر روند جوجه کشی تاثیر گذار است؟

  1. سلام بله دوست عزیز برای چرخش تخم مرغ ها فقط درب دستگاه را باز کنید ان را هم سریعا ببندید
   موفق باشید.

  1. سلام دلایل زیادی میتواند داشته باشد
   عفونت باکتریایی تخم مرغ
   – تخم مرغ های کثیف
   – شستن تخم مرغ با شیوهایی نادرست
   – الودگی ماشین جوجه کشی
   تخم مرغ های روشن(clear)
   – بی نطفه گی
   – گازدهی زیاد
   – مرگ ومیر اولیه ی جنین
   – ژنیتکی
   – بیماری گله مادر
   – تخم مرغ های کهنه
   – جابه جایی نا مناسب تخم مرغ های جوجه کشی
   – درجه حرارت ماشین جوجه کشی خیلی بالا باشد.
   – درجه حرارت ماشین جوجه کشی خیلی پایین باشد.
   موفق باشید.

  1. سلام دلیل کبودی خراب بودن تخم مرغ یا در زمان هچر به هیچ عنوان نباید درب دستگاه را باز کنید حتی اگر تخم ها تبدیل به جوجه شده باشند، جوجه ها میتوانند تا ۴۸ ساعت (دو روز) بدون آب و غذا بعد از تولید به راحتی زندگی کنند. دلیل تبدیل نشدن تخم های نطفه دار به جوجه و خقگی جوجه ها درون تخم در زمان هچر اکثراً همین موضوع میباشد.

   موفق باشید.

  1. بله قطعا، دان مورد استفاده از مهمترین موارد تاثیرگذار در راندمان تخمگذاری هستش. موفق باشید

  1. سلام بلدرچین های گوشتی نر هستند و بلدرچین های تخمگذار ماده. بلدرچین های ماده روی سینه شون خال خالی هستش. با احترام

  1. سلام، خیر جوجه های یکروزه رو باید در قفس مخصوص خودشون پرورش بدید. جهت اطلاعات بیشتر لطفا با واحد فروش در ارتباط باشید. با احترام

  1. سلام دوست عزیز، هردو مناسب هستند اما پرورش بلدرچین تخمگذار بازار روان تری داره. با احترام

  1. سلام بهتر است برای هر نوع پرنده قفسی جداگانه و در محلی به دور از پرنده دیگر نگهداری شود
   با احترام.

 3. برای خونه تعدادی بلدرچین گرفتم ذرت و پروئین و سویا باهم خورد کردم بهشون میدم ولی تخم نمیزارن ؟

  1. سلام
   ۱)تغذیه
   ۲)دمای محیط
   ۳)نژاد
   ۴)روشنایی محیط
   ۵) لانه تخم گذاری
   ۶)رطوبت
   ۷)استرس
   ۸)بهترین دان،دان مخصوص بلدرچین تخمگذار است.
   این چند مورد را اگر رعایت کنید تخمگذاری ادامه پیدا میکند
   با احترام.

  1. سلام
   بله قفس مخصوص جوجه یکروزه هم داریم. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با واحد فروش تماس بگیرید.
   موفق باشید

  1. سلام
   پرورش بلدرچین تخمگذار بین ۶ تا ۸ ماه بعد از دوره تخمگذاری ادامه داره و بلدرچین گوشتی تا ۴۵ روزگی ادامه داره و بعد کشتار میشن.
   موفق باشید

 4. یک تعداد بلدرچین دارم یگروزه که دارم از دست میدمشون این میتونه از غذایی باشه که بهشون میدم ؟

  1. سلام در ۳ روز اول از آب شکر استفاده میکند از روز ۴ به بعد از دان مخصوص بلدرچین استفاده می کند
   با احترام.

  1. سلام ،برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان مشاور ما در تماس باشید
   ۰۵۱۴۴۳۳۵۰۰۹
   ۰۹۱۲۰۲۱۲۴۶۹
   ۰۹۱۵۹۱۵۰۰۷۵
   با احترام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *