تشخیص سن مرغ

بررسی تشخیص سن مرغ

یکی از مهمترین نکات در پرورش مرغ که می تواند بسیار حائز اهمیت باشد، تشخیص سن مرغ است. تشخیص سن مرغ می تواند به شما این آگاهی را بدهد که در بازه های زمانی مختلف پرورش چه اقداماتی را برای رشد بهتر مرغ انجام دهید. از این رو در این مطلب از سایت طیوران سازه قصد داریم شما را با راههای تشخیص سن مرغ و بهترین روشهای آن آشنا کنیم. چنانچه شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید با تشخیص سن مرغ بتوانید بهترین راهکارهای پرورش را برای این پرنده در نظر بگیرید تا انتهای مطلب با سایت طیوران سازه همراه باشید. برای مطالعه مطلب ۴ دقیقه زمان نیاز دارید.

پرورش مرغ تخمگذار در قفس

حتما بخوانید : عوامل موثر در بازاریابی تخم مرغ

اهمیت پرورش مرغ

یکی از دلایل تشخیص سن مرغ، نحوه پرورش دادن آن است، چرا که هر مرغی در سنین مختلف نیاز به ویتامین ها و مواد مغذی مربوط به سن خود را دارد همچنین دانستن سن مرغ باعث میشود زمان تخمگذاری مرغ را هم بدانیم. دانستن سن تخمگذاری مرغ هم مهم است، هر چند این مسئله به نژاد و همچنین فصل شروع تخمگذاری مرغ بستگی دارد.

روش های تشخیص سن مرغ

با وجود همه این مسائل، تشخیص سن مرغ از ضرورت و اهمیت خاصی برخوردار است، البته فرآیند چندان پیچیده ای هم نیست و شما میتوانید با چند آزمایش ساده سن مرغ را تشخیص دهید. یکی از راه های تشخیص سن مرغ، بررسی دور چشم مرغ میباشد. دور چشم مرغ های جوان معمولا به رنگ سفید میباشد.

اگر دیدید رنگ دور چشم مرغ سفید است بدانید این مرغ جوان میباشد، به طور کلی سفید بودن نشانه جوانی ، کرمی بودن میانسالی و زرد بودن نشانه پیری مرغ میباشد. همچنین یکی دیگر از راه های تشخیص سن مرغ چین و چروک اطراف چشم میباشد، اگر اطراف چشم چین و چروک بیشتری داشته باشد یعنی سن مرغ بالاست و اگر چین و چروک نداشته باشد یعنی مرغ جوان میباشد.

پرورش مرغ در بستر

حتما بخوانید : راهکارهای افزایش راندمان تخمگذاری مرغ

علائم ظاهری تشخیص سن مرغ و علائم ظاهری مرغ های آنتی بیوتیکی

متاسفانه اخیرا شاهد این هستیم که با استفاده از آنتی بیوتیک ها سن مرغ را سریع بالا میبرند. گوشت مرغ یکی از منابع مهم پروتئینی، در تغذیه انسان است و در ایران و اکثر نقاط دنیا بخش مهمی از رژیم پروتئینی انسانها را تشکیل میدهد، انسان ها نه تنها از مواد غذایی برای رفع گرسنگی، بلکه برای بهره وری بیشتر از آن ها استفاده میکنند.

بر این اساس، اهمیت سلامتی مواد غذایی نباید از دید انسان ها پنهان بماند، راه هایی هم برای تشخیص سن مرغ هایی که مواد و آنتی بیوتیک استفاده کرده اند وجود دارد. انسان با استفاده از روش های نوین پزشکی و دامپزشکی، بیماری های دام و طیور را شناسایی و کنترل نموده و در این راستا استفاده از آنتی بیوتیک ها را همانند داروهای دیگر به خدمت گرفته است.

اما با توجه به مسائل ذکر شده، طبیعی است که نگرانی هایی در مورد فرآورده های حاصله از این دام ها که عمدتا به طریق صنعتی پرورش داده میشوند، در میان مصرف کنندگان، مسئولین بهداشتی و سازمانهای ذی ربط به وجود آید.این امر جامعه پزشکی و دامپزشکی در جهان و ایران را بر آن داشته است تا تحقیقات متعددی حول محور باقی مانده داروها خصوصا آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی انجام دهند.

در این میان مطالعات در مورد گوشت مرغ و تخم مرغ به دلیل خصوصیات پر ارزش تغذیه ای نظیر درصد پروتئین بالا، میزان چربی کم، طبخ آسان و سریع و نظایر آن نسبت به سایر فرآورده های دامی بیشتر بوده است.از طرفی، وجود باقیمانده های آنتی بیوتیک در فرآورده های دامی و مصرف آن توسط انسان از طریق زنجیره غذایی باعث بروز واکنش های آلرژیک، تب، اسهال، گرفتگی ماهیجه های شکمی، اثرات مخرب بر متابولیسم مواد در دستگاه گوارش و نظایر آنها میشود.

تشخیص سن مرغ

حتما بخوانید : انتخاب بهترین نژاد مرغ تخمگذار، گامی برای پرورش سود آور

تشخیص سن مرغ با استفاده از پرها

یکی از راه های تشخیص سن مرغ، توجه به پرهای مرغ میباشد. پرهای مرغ های جوان سالم هستند و زیبایی خاص خود را دارند.

مرغ ها بعد از تخمگذاری دچار ریزش پر میشوند و بعد از مدتی دوباره پرها رشد میکند ولی در مرغ های پیر رشد پرها کم و حتی متوقف میشود.

تشخیص سن مرغ با توجه به وضعیت پا

یکی از بهترین روش های تشخیص سن مرغ نگاه کردن به پاهای این پرنده است. هر چقدر به سن مرغ ها اضافه شود این پرنده وزن بیشتری به خود می گیرد و همین عامل می تواند فشار زیادی به پاهای مرغ وارد نماید. فشار زیاد موجب ایجاد چین و چروک و زخم در پاهای مرغ میشود. هرچقدر چین و چروک ها و زخم های موجود در پاهای مرغ بیشتر باشد سن مرغ بالاترین میزان خود را تجربه خواهد کرد. داشتن پنجه های بسیار طولانی نیز از دیگر روشهایی است که با توجه به آن می توانید به پیر بودن مرغ پی ببرید.

تجمع شکم مرغ

از دیگر روش های تشخیص سن مرغ که می‌توان با اکتفا به آن طول عمر این پرنده را تشخیص داد نگاه کردن به شکم است. شکم مرغ می تواند پیر و یا جوان بودن آن را نشان دهد. چاقی بیش از اندازه نشانگر این است که مرغ بیش از یکسال طول عمر داشته است. توجه داشته باشید مرغ های جوان معمولاً شکم های نرمی داشته و از علائم چاقی به دور هستند.

دلایل اهمیت تشخیص سن مرغ

یکی از فواید تشخیص سن مرغ این است که بدانیم مرغ ها از چه سنی شروع به تخمگذاری میکنند چرا که دانستن سن تخمگذاری مرغ بسیار مهم است و در پرورش مرغ نیز دانستن این نکته ضروری است. البته راه های دیگری هم برای تشخیص سن مرغ وجود دارد از جمله بررسی کردن پاهای مرغ و حتی نوک و دهان مرغ و … که هر کدام ویژگی هایی دارند.

تشخیص سن مرغ

حتما بخوانید :ستر و هچر چیست؟ (کاملترین راهنمای ستر و هچر)

شما برای ما از راه های تشخیص سن مرغ بنویسید

در این مطلب از سایت طیوران سازه سعی کردیم شما را با راه های تشخیص سن مرغ و بهترین روشهای آن آشنا کنیم. چنانچه شما تجربیات متفاوتی در زمینه پرورش مرغ و نحوه تشخیص سن این پرنده دارید، در صورت صلاحدید می‌ توانید تجربیات متفاوت خود را در اختیار ما و سایر مخاطبین سایت طیوران سازه قرار دهید. همچنین از این طریق می‌توانید سوالاتی که ذهن شما را در این باره به خود درگیر کرده است را با پشتیبان سایت در میان بگذارید تا پشتیبانان سایت ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

روش های تشخیص سن مرغ را نام ببرید؟

بررسی دور چشم مرغ نگاه کردن به شکم بررسی تخم گذاری ژنتیک و غیره

تشخیص سن مرغ با استفاده از پرها به چه شکل است؟

یکی از راه های تشخیص سن مرغ، توجه به پرهای مرغ میباشد. پرهای مرغ های جوان سالم هستند و زیبایی خاص خود را دارند. مرغ ها بعد از تخمگذاری دچار ریزش پر میشوند و بعد از مدتی دوباره پرها رشد میکند ولی در مرغ های پیر رشد پرها کم و حتی متوقف میشود.

تشخیص سن مرغ با توجه به وضعیت پا چگونه انجام می شود؟

هرچقدر چین و چروک ها و زخم های موجود در پاهای مرغ بیشتر باشد سن مرغ بالاترین میزان خود را تجربه خواهد کرد.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱۵۳ دیدگاه
 • ناشناس ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ / ۴:۳۹ ب٫ظ

  سلام میخوام جوجه رنگی بخرم ولی تویه سایت نوشته بودن نخرین ولی یکی خریده بودم جوجه رنگی بزرگ شده الانم نمیدونم چی کار کنم

  • نویسنده ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۳:۵۶ ب٫ظ

   سلام الان مشکل کجاست؟ با چه مشکلی رو به رو هستید؟

 • مسعود ۸ فروردین ۱۴۰۱ / ۰:۲۱ ق٫ظ

  سلام سن دقیق تر جوجه رو هم میشه تشخیص داد؟ مثلا تشخیص اینکه چند هفتشه؟

  • نویسنده ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۳:۴۳ ب٫ظ

   سلام به صورت خیلی ریز نمیشه تشخیص داد مثلا به روز و یا ساعت اما به صورت هفتگی قابل تشخیص خواهد بود

 • م ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ / ۶:۵۵ ب٫ظ

  من چند تا جوجه چند روزه دارم همش چرت می زنند می خواستم بدونم تا چه سنی طبیعی است

  • نویسنده ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۳:۴۵ ب٫ظ

   چند ساله شونه؟

 • ناشناسی ۹ اسفند ۱۴۰۰ / ۳:۴۲ ق٫ظ

  عالی بود مطلبتون

 • عرفان ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۴ ب٫ظ

  سلام من یک مرغ نژاد جاپنیز (مینیاتوری) دارم که دو ماهه پیش کرچ شد و بعد از باز شدن جوجه ها دیگه تخم نکرد الان یک ماهه که تخم نمی کنه لطفاً راهنمایی کنید

 • محمدرضا مطیعی ۱۴ دی ۱۴۰۰ / ۰:۰۹ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر من الان تقریبا یه سه روز میشه که یه خروس از نژاد کوشین گرفتم ولی اون اصلا تمایلی به جفت گیری نداره و سر غذا خوردن هم به مرغ ها میزنه
  سن خروس را چجوری تشخیص بدم ممنون میشم راهنماییم بکنید

  • مدیر سایت ۱۵ دی ۱۴۰۰ / ۱۲:۵۹ ب٫ظ

   سلام اینکار یکم تخصصی هست ولی ساده ترین راه تخمین از روی ضخامت پای مرغ هست

 • همایون مجیدی ۲ آبان ۱۴۰۰ / ۵:۵۰ ب٫ظ

  سلام خسته خنباشید
  چندتا مرغ تخمگذار گرفتم اما از روزی که خریداری کردم یدونه تخم گذاشتم خواستم بدونم مشکلشون چیه؟
  ممنون بابت پاسخگویی شما

  • مدیر سایت ۲۴ آبان ۱۴۰۰ / ۳:۱۱ ب٫ظ

   سلام یک دان مخصوص باید بدید بهشون و دما رو هم تنظیم کنید براشون

 • هانی ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ / ۳:۳۶ ب٫ظ

  سلام من یه خروس خریدم ۵ یا ۶ روز دارم ولی نمیخونه چرا اگه جواب بدین ممنون

  • مدیر سایت ۱۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۰ ب٫ظ

   سلام دلیل علمی و قطعی در مورد این که خروس ها نمی خوانند وجود ندارد. اما این می تواند علت بیماری باشد یا این که یک خروس قدرتمندری از آن در حیاط یا در خانه باشد زیرا یک خروس بر همه آن ها مسلط است و خروس های دیگر قوقولی نمی کنند علت این کار این است که آن ها از خروس بزرگ می ترسند و برای همین جرات این کار را ندارند.لذا این که خروس های کوچک قوقولی نمی کنند می تواند نتیجه چنین چیزی باشد.یا به قول معروف هنوز ساعت درونی آن ها کو نشده باشد و به سن بلوغ نرسیدن .
   با احترام.

 • ابولفضل ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ / ۶:۱۹ ب٫ظ

  سلام من دوتا جوجه بلک استار دارم تقریبا ۵ماهه شونه ولی هیچ علائمی از بلوغ ندارن؟؟
  از کجا بفهمم کدوم نره کدوم ماده

  • مدیر سایت ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۱ ب٫ظ

   سلام این نژاد در ۲۰ هفتگی به سن بلوغ می رسد ،اندازه بدن آنها متوسط است و خروس بالغ به میانگین وزنی ۳ الی ۴ کیلوگرم می رسد، همچنین مرغ بلک استار بالغ نیز به حدود وزنی ۲ الی ۲ و نیم کیلوگرم خواهد رسید.
   آنها تاج و ریش قرمز و نسبتا بلندی دارند و تاج و ریش خروس طبیعتا بلندتر و درشت تر از مرغ است. پرهای بدن مرغ بلک استار سیاه و براق است و در قسمت گردن و سینه می توان شیارهایی طلایی رنگ را مشاهده کرد که سبب افزایش زیبایی پرنده شده است.
   اما خروس بلک استار تفاوت هایی با مرغ این نژاد دارد. در سراسر بدن خروس می توان ترکیبی از پرهای مشکی و زرد را مشاهده کرد. این خروس در واقع از لحاظ رنگ بندی شبیه به خروس پلیموت راک است با این تفاوت که به جای پرهای سفید، پرهای زرد دارد.ساق پای مرغ و خروس بلک استار زرد و بسیار صاف و تمیز است، هم چنین دارای ۴ انگشت در پای خود هستند. خروس بلک استار سینه ای بلند و رو به جلو دارد و دمش با زاویه ۴۵ درجه رو به بالا کشیده شده است. مرغ بلک استار نیز دمی بلند و کشیده دارد.
   با احترام.

 • مهدی ۴ شهریور ۱۴۰۰ / ۱:۴۳ ب٫ظ

  سلام تویه مدفوع مرغ مایه سفید رنگ هست چطور در مان کنم

  • مدیر سایت ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ / ۱:۲۰ ب٫ظ

   سلام مایه سفید رنگ در مدفوع بیماری ﭘﺎﻧﮑﺮﺍﺱ ﯾﺎ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﮔﻮﺍﺭﺷﯽ ﻋﻮﺍﻣﻠﯽ ﭼﻮﻥ ﺍﺳﺘﺮﺱ، ﻏﺬﺍﻫﺎﯼ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻥ میتواند از این بیماری ها باشد . به دامپزشکی محل سکونت برای دارو مراجعه کنید
   با احترام.

 • احسان صالح ۸ مرداد ۱۴۰۰ / ۱:۵۲ ق٫ظ

  سلام خسته نباشید دان مرغ بدهیم بهتر است برایه راندمان تخم گزاری یا گندم هم با دان مرغ مخلوط کنیم؟
  برنج هرروز بدهیم چطور میباشد ضرر دارد یا نه ؟

  • مدیر سایت ۹ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۴ ب٫ظ

   سلام بهترین دان ، دان باکیفیت و مرغوب مخصوص مرغ تخمگذار است ،بله ضرر دارد با احترام

 • ارش فرهادی ۱۲ تیر ۱۴۰۰ / ۳:۳۴ ق٫ظ

  سلام من یه مرغ دارم ۲و۳است که خریدم تخم نمیذاره مشکل ازکجاست

  • مدیر سایت ۱۲ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۸ ق٫ظ

   سلام سنش چقدر است؟چه دانی بهشون داده میشه؟تو چه محلی نگهداری میکنید؟
   با احترام.

 • احمدی ۱۰ تیر ۱۴۰۰ / ۵:۰۸ ب٫ظ

  سلام من یک مرغ دارم از یک خونه کوچ کردیم از وقتی امدیم تو خونه جدید هر روز از حیاط یک تخم پیدا میکنم که خیلی پوسته اش شبیه تخم مرغ اما داخلش فرق داره وقتی میشکنمش میترکه نمیشکنه، زرده اش نارنجی هستش سفیده اس زرد رنگ است و داخلش بعضی وقت ها مکعب مکعب زرد پیدا میشه و یک طرف تخمه اکثرا سیاه وقتی یک روز میذارم تو حیاط با پوسته ی سالم ،داخلش سیاه میشه
  ایا این تخم مرغه یا واسه یک پرنده ی دیگه است ؟؟
  یا اکثرا اولین تخم مرغ های مرغ ها به این شکله؟؟

  • مدیر سایت ۱۲ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۵۹ ق٫ظ

   سلام اول در مکانی مناسب نگهداری کنید که مطمعن شید تخم مرغ مال پرنده است . تخم مرغ ، مرغها اغلب این شرایط را ندارند
   با احترام.

 • محمد محسن احمدی ۱۰ تیر ۱۴۰۰ / ۵:۰۱ ب٫ظ

  سلام من دوتا جوجه خروس دارم همش ققلی میکنن نمیذارن بخوابیم حتی شب ها و ظهر ها هم ققلی میکنن باید چیکار کنم؟؟

  • مدیر سایت ۱۲ تیر ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۳ ق٫ظ

   سلام محل و مکانی مناسب درست کنید که باعث اذیت شما نشوند ، این امر طبیعی است زیرا جوجه ها نر هستند و در طبیعتشون هست آواز خواندن
   با احترام.

   • سبحان ۹ فروردین ۱۴۰۱ / ۶:۴۸ ب٫ظ

    سلام بنده یک مرغ خریدم گفتند یکسال داره. سفید دور گردنش پرهای سیاه سفید و دم هم همین طور. گفتند تخم گذار هست. الان ۲ ماه هیچ خبری نیست از تخم مرغ… دوتا مرغ دیگه هم دارم ۵ ماه هستند که پیش هم هستند. علت چی هست تخم نمیگذاره

    • نویسنده ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۳:۴۰ ب٫ظ

     سلام علت های مختلفی داره باید فضای مورد نظر نگهداری و سایر جوانب رو سنجید

 • ناشناس ۶ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۲ ب٫ظ

  سلام
  اگه جوجه مرغ و خروس بگیریم میمیرد

  • مدیر سایت ۸ تیر ۱۴۰۰ / ۹:۴۱ ق٫ظ

   سلام خیر چرا بمیرد؟اگر نگهداری و تغذیه پرنده ها و جوجه هاتون مناسب باشه اتفاقی رخ نمیده با احترام.

 • رضا صالحى ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ / ۸:۱۱ ب٫ظ

  فیما مرغ تخم گذار ۴ماهه چنده

  • مدیر سایت ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۴ ق٫ظ

   سلام ما در این خصوص قیمت مرغ اطلاعاتی نداریم دوست گرامی با احترام.

 • سما دهقان ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۴:۴۲ ب٫ظ

  سلام
  من یه جوجه مرغ دارم و یه مشکلی داره
  خرچ خرچ میکنه و از خودش صدا های نامعلوم درمیاره مثل ووووووووو و . و ابدماغشم میاد. یعنی الان مریضه؟؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۰ ب٫ظ

   سلام دچار بیماری نیوکسل شده است،مهم‌ترین راه پیشگیری از بیماری و مبارزه با آن، واکسن زدن و دور نگه‌داشتن مرغ‌ها از ویروس بیماری است. برنامه واکسن زدن به جوجه‌ها باید با توجه به شرایط منطقه، نوع واکسن و طبق دستور دامپزشک باشد. هنوز برای این بیماری، راه درمان قطعی کشف نشده. تنها با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از واکسن می‌توان از آلوده شدن طیور جلوگیری کرد.
   با احترام.

 • ناشناس ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۶:۴۶ ب٫ظ

  ببخشید مرغ فقط تو سن جوانی تخمگذاری میکنه؟
  بعد سن جوانی بین یک تا سه ساله؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۳ ب٫ظ

   سلام خیر دوست عزیز تا ۵ سال تخمگذاری دارند بستگی به نژاد مرغتونم داره
   موفق باشید.

   • عبدی ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۲:۳۸ ب٫ظ

    جوجه من همش نوکش رو به هم میزنه و هی خمیازه می کشه

    • مدیر سایت ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۵:۳۹ ب٫ظ

     سلام دچار بیماری نیوکاسل شده اند،به دامپزشک مراجعه کنید.
     با احترام.

 • ناشناس ۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۵۶ ق٫ظ

  سلام من یه مرغ دارم هرروزتخ میکنه بعدشروع به خوردن میکنه باید چیکارکنم نخوره

  • مدیر سایت ۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۴:۲۸ ب٫ظ

   سلام بهترین گزینه مناسب قفس است که هم مخزن تخمگذاری دارد هم دان
   با احترام.

 • رضا رخشا ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۵:۲۰ ب٫ظ

  مرغ من بغل های چشمش از زرد رد کرده نارنجی شده تخم هاشم مثل قرمزه پا هاشم زرده هر ۳روز یک بار تخم میکنه باهامم آشتی ولی کرک نمیشه که جوجه به دنیا بیاد باید چیکار کنم که کرک بشه یه مرغ دیگه هم دارم ه ی کروک میشه ۶ تا تخم زیر پاشه ولی تخم هارو میخوره

  • مدیر سایت ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱:۴۳ ب٫ظ

   سلام
   درمورد اولیه باید به دام پزشکی مراجعه کنید
   برای مورد دومم باید از قفس استاندارد استفاده کنید

   با احترام.

   • H.z ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۴ ب٫ظ

    خب مال من جوجست پس میدونم جوونه من می خوام سن دقیق مثلا ۵ یا ۳ سال رو بدونم

    • مدیر سایت ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۹ ب٫ظ

     سلام یکی از راه های تشخیص سن مرغ، بررسی دور چشم مرغ میباشد… دور چشم مرغ های جوان معمولا به رنگ سفید میباشد.
     اگر دیدید رنگ دور چشم مرغ سفید است بدانید این مرغ جوان میباشد، به طور کلی سفید بودن نشانه جوانی ، کرمی بودن میانسالی و زرد بودن نشانه پیری مرغ میباشد.
     همچنین یکی دیگر از راه های تشخیص سن مرغ چین و چروک اطراف چشم میباشد، اگر اطراف چشم چین و چروک بیشتری داشته باشد یعنی سن مرغ بالاست و اگر چین و چروک نداشته باشد یعنی مرغ جوان میباشد.

     موفق باشید.

 • پوریا ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۸ ق٫ظ

  من یک مرغ دارم ۲.۵ کیلو وزنشه ولی هر روز تخم می زاره آخه این از نژاد گوشتی بود خیلی خوبه هم گوشت میده هم تخم می زاره

  • مدیر سایت ۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۱:۵۰ ب٫ظ

   سلام متوجه سوالاتان نشدیم ولی اگر منظورتان این است که نژادتان گوشتی است و تخم میگذارذ از بین اکثرا مرغ هاخیلی کم پیش می اید که نژاد گوشی این قابلیت ها را داشته باشد در هر صورت ایرادی ندارد و شما میتوانید هم مصرف تخم مرغ داشته باشید هم گوشت
   موفق باشید.

   • ستایش ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۱:۲۱ ب٫ظ

    سلام من ۳ تا جوجه دارم که دوتاشون خروسن یکی شون مرغ یکی از خروسا خیلی پر سر و صدا هست و نمی زاره بقیه غذا بخورن یکی دیگه از خروسا همش دوتا چشمش بسته هست و اصلا غذا نمی خوره جوجه مرغه مشکل خاصی نداره

    • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۴ ب٫ظ

     سلام سروصدا برای خروس طبیعی است،دچار بیماری آبله شده اند که نشانه های بیماری زخم ها و تاول هایی است که داخل یا بیرون بدن زده میشود. زخم و خونریزی در حوالی گردن ,سر و اطراف منقار دیده می شود.
     گاهی ممکن است تاول هایی روی پلک زده شود و همین امر باعث میشود پرنده چشمش بسته شده ، غذا را نبیند ، گرسنه بماند و درنهایت بمیرد.
     با احترام.

 • صاحبی ۵ اسفند ۱۳۹۹ / ۹:۵۸ ب٫ظ

  ببخشید سن جوجه مرغ رو چطور بفهمیم؟

  • مدیر سایت ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۱۳ ق٫ظ

   سلام یکی از راه های تشخیص سن مرغ، بررسی دور چشم مرغ میباشد… دور چشم مرغ های جوان معمولا به رنگ سفید میباشد.
   اگر دیدید رنگ دور چشم مرغ سفید است بدانید این مرغ جوان میباشد، به طور کلی سفید بودن نشانه جوانی ، کرمی بودن میانسالی و زرد بودن نشانه پیری مرغ میباشد.
   همچنین یکی دیگر از راه های تشخیص سن مرغ چین و چروک اطراف چشم میباشد، اگر اطراف چشم چین و چروک بیشتری داشته باشد یعنی سن مرغ بالاست و اگر چین و چروک نداشته باشد یعنی مرغ جوان میباشد.

   موفق باشید.

 • ناشناس ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ / ۷:۳۱ ق٫ظ

  سلام اینکه فرمودید از پاها ونوک مرغ پیر بودن وناتوانی در تخم گذاریشون رو میتونیم تشخیص بدیم رو واضحتر توضیح میدین متشکرم

 • ناشناس ۲۱ دی ۱۳۹۹ / ۱:۵۱ ب٫ظ

  بعدشم حتما تشخیص دقیقه و ثانیه رو هم برات مینویسن 😂

 • ناشناس ۸ مرداد ۱۳۹۹ / ۰:۳۴ ق٫ظ

  سلام ممنون ولی کامل نبود چون من فکر کردم که سن را میگویید نه جوانی و پیری این را که خودمان هم میتونیم بفهمیم

  • طاها محمودی ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۰ ب٫ظ

   سلام من یک مرغ خریدم از کجا بفهمم تخم می گذارد

   • مدیر سایت ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ / ۴:۲۶ ب٫ظ

    سلام باید اول تشخیص بدید چند ماهه هستش که با اموزش همین مقاله میتونید تشخیص بدید

   • پارسا پرسپولیس ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ / ۶:۰۹ ب٫ظ

    باید خیلی دقت کنید اگر صدای قققق داد و رفت نشست،بلندش کنید،اگه زیرش تخم بود یعنی اینکه تخم میذاره

 • ناشناس ۱۸ تیر ۱۳۹۹ / ۵:۳۲ ب٫ظ

  سلام با تشکر از شما البته من منظورم جوجه بود اگر توانستید لتفا تشخیص دقیقه جوجه را هم بنویسید

  • مدیر سایت ۹ مرداد ۱۳۹۹ / ۳:۵۸ ب٫ظ

   سلام با توجه به جثه میتونید حدودی تشخیص بدید ولی نیاز به تجربه داره. با احترام

  • ناشناس ۲۱ دی ۱۳۹۹ / ۱:۴۹ ب٫ظ

   نه تشخیص دقیقه روکه مینویسن هیچ تشخیص ساعت و ثانیه رو مینویسن

 • جاویدیان ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۴۳ ب٫ظ

  مرغ پیر چه ظاهری داره ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۲ ب٫ظ

   سلام یکی از راه های تشخیص سن مرغ، بررسی دور چشم مرغ میباشد… دور چشم مرغ های جوان معمولا به رنگ سفید میباشد.
   اگر دیدید رنگ دور چشم مرغ سفید است بدانید این مرغ جوان میباشد، به طور کلی سفید بودن نشانه جوانی ، کرمی بودن میانسالی و زرد بودن نشانه پیری مرغ میباشد.
   همچنین یکی دیگر از راه های تشخیص سن مرغ چین و چروک اطراف چشم میباشد، اگر اطراف چشم چین و چروک بیشتری داشته باشد یعنی سن مرغ بالاست و اگر چین و چروک نداشته باشد یعنی مرغ جوان میباشد.

   موفق باشید.

 • سرایی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۴۳ ب٫ظ

  جوجه مرغ برای شروع کار بهتر هست یا مرغ بالغ ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۴۱ ب٫ظ

   سلام جوجه با احترام.

 • اسکندری فرخ ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۴۲ ب٫ظ

  ممنونم از پاسخگویی خوبتون
  همیشه موفق باشید

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۴۱ ب٫ظ

   سلام انجام وظیفه است به امید موفقیت روز افزون شما.🙏🌹

   • ناصر ۲۱ دی ۱۴۰۰ / ۹:۳۹ ب٫ظ

    دکتر جان نژاد مرغ تخمگذار گلپایگان خوبه یا محلی ویا جهادی

    • مدیر سایت ۲۵ دی ۱۴۰۰ / ۱۲:۵۳ ب٫ظ

     سلام گلپایگان و جهادی راندمان بالاتری نسبت به محلی دارن اما تخم های محلی بازار فروش مناسب تری دارند

 • جواد آقایی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۴۱ ب٫ظ

  تعدادی مرغ سفید گوشتی دارم که میخوام توبستر پرورش بدم مشکلی که نداره ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۴۴ ب٫ظ

   سلام اگر شرایط استاندارد و ضدغفونی شده باشد خیر مشکلی نیست
   با احترام.

 • داوری ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۹ ب٫ظ

  چقدر طول عمر یک مرغ و همینطوری هم تخم میزاره ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۴۴ ب٫ظ

   سلام ۵ الی ۱۰ سال است با احترام.

 • طنابی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۷ ب٫ظ

  سلام با چه تعداد میتونم شروع کنم برای کار که بومی باشه ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۹ ب٫ظ

   سلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان مشاور ما در تماس باشید
   ۰۵۱۴۴۳۳۵۰۰۹
   ۰۹۱۲۰۲۱۲۴۶۹
   ۰۹۱۵۹۱۵۰۰۷۵
   با احترام.

 • سخن ور ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۴ ب٫ظ

  سلام میشه بفرمایید برای گرفتن تخم نطفه دار نسبت مرغ به خروس چیزه مشخصه شده ای هست ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۴۵ ب٫ظ

   سلام خیر در یک مکان باشند کافی است با احترام.

 • محمدی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۴ ب٫ظ

  سلام
  چه تعداد قفس برای ۱۰۰۰سر مرغ احتیاج هست ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۹ ب٫ظ

   سلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید
   ۰۵۱۴۴۳۳۵۰۰۹
   ۰۹۱۲۰۲۱۲۴۶۹
   ۰۹۱۵۹۱۵۰۰۷۵
   با احترام.

 • کریم سالاری ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۲ ب٫ظ

  سالن پرورش میخوام راه اندازی کنم ممنون میشم یخورده کمکم کنید در این مورد

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۸ ب٫ظ

   سلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان مشاور ما در تماس باشید
   ۰۵۱۴۴۳۳۵۰۰۹
   ۰۹۱۲۰۲۱۲۴۶۹
   ۰۹۱۵۹۱۵۰۰۷۵
   با احترام.

 • روحی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۰ ب٫ظ

  ممنونم بابت اطلاعات کاملتون

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۸ ب٫ظ

   سلام به امید موفقیت های روز افزون شما🌹

 • خارزمی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۹ ب٫ظ

  بخوام بلدرچین و مرغ کبک باهم پرورش بدم حالا از هرکدوم تعدادی مشکلی پیش نمیاد ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۶ ب٫ظ

   سلام البته که مشکلی پیش می اید زیرا پرورش دو نوع در یک مکان اشتباه است و باعث بیماری و خطرات زیادی میشود.
   با احترام.

 • حسینی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۸ ب٫ظ

  مرغ ممکنه چه نوع بیماری های بگیره ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۴۹ ب٫ظ

   سلام
   بیماری های مرغ آنفولانزا
   زخم کف پای مرغ
   بیماری های مرغ برونشیت
   عفونت کیسه زرد
   بیماری های انگلی
   بیماری اشریشیاکلی ( کلی باسیلوز )
   بیماری آسپرژیلوس

   با احترام.

 • کمال نریمان ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۸ ب٫ظ

  آیا برای خرید مرغ هم میشه از خودتون انجام بدین ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۴ ب٫ظ

   سلام خیر ما در این خصوص فعالیتی انجام نمیدهیم
   موفق باشید.

 • راستار ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۷ ب٫ظ

  سلام آیا پروتئین تزریقی هم هست؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۳ ب٫ظ

   سلام بله با احترام.

  • شهنوازی ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ / ۵:۰۶ ب٫ظ

   سلام.دوتامرغویک.خروس.دارم.یک.مرغ.جدیداوردم.بقیه.میزننش.چکارکنم.که.نزننش

   • مدیر سایت ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۷ ق٫ظ

    سلام مرغ رو از سایر پرنده ها جدا کنید با احترام.

 • لواساتنی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۷ ب٫ظ

  مرغ رو از کجا باید خرید کنیم
  مازندران هستیم ما

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۳ ب٫ظ

   سلام ما در این خصوص اطلاعاتی نداریم دوست عزیز

 • صدخروی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۶ ب٫ظ

  سلام آیا پروتین رو فقط باید به مرغ داد یا به جوجه هم میشه داد براش مشکل پیش نمیاد؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۵۱ ب٫ظ

   سلام خیر هر کدام از دارو ها پروتئین ها مخصوص به خودشان است
   با احترام.

 • جمالی لار ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۶ ب٫ظ

  سلام
  کجا هستین شما
  کدوم شهر یا کدوم استان ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۵۲ ب٫ظ

   سلام برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید
   ۰۵۱۴۴۳۳۵۰۰۹
   ۰۹۱۲۰۲۱۲۴۶۹
   ۰۹۱۵۹۱۵۰۰۷۵
   با احترام.

 • بیداد فر ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۵ ب٫ظ

  سلام بهترین نژاد مرغ برای پرورش کدام نژاد هست

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۵۳ ب٫ظ

   سلام نژاد گلپایگان و مرندی دوست عزیز با احترام.

 • خسروخان ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۴ ب٫ظ

  چطوری سن مرغ رو تشخیص بدیم اونم ماکه بی تجربه ایم

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۵۳ ب٫ظ

   سلام یکی از راه های تشخیص سن مرغ، بررسی دور چشم مرغ میباشد… دور چشم مرغ های جوان معمولا به رنگ سفید میباشد.
   اگر دیدید رنگ دور چشم مرغ سفید است بدانید این مرغ جوان میباشد، به طور کلی سفید بودن نشانه جوانی ، کرمی بودن میانسالی و زرد بودن نشانه پیری مرغ میباشد.
   همچنین یکی دیگر از راه های تشخیص سن مرغ چین و چروک اطراف چشم میباشد، اگر اطراف چشم چین و چروک بیشتری داشته باشد یعنی سن مرغ بالاست و اگر چین و چروک نداشته باشد یعنی مرغ جوان میباشد.

   موفق باشید.

 • اطهری ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۴ ب٫ظ

  سلام
  معمولا مرغ چند روز تخم میشینه تا تبدیل به جوجه بشه ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۵۶ ب٫ظ

   سلام به مدت ۲۱ روز روی تخم ها میشیند
   با احترام.

 • داوود میر جلالی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۴ ب٫ظ

  مرغ تا چه سنی تخم میگذارد ؟

  • مدیر سایت ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۵۷ ب٫ظ

   سلام بستگی به نژاد و طول عمر دارد معمولا ۳ الی ۵ سال
   با احترام.

 • سلطان ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۳ ب٫ظ

  سلام ووقت بخیر
  مرغ ها هم واکسن دارن ؟در چه سنی؟

  • مدیر سایت ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۹ ق٫ظ

   سلام بله. تمام طیور واکسن مخصوص دارند. پرندهگان سالم و سرحال نیازی به واکسن ندارند
   سن مرغ‌ واکسن نوع واکسیناسیون
   ۱ روزه مارکز تزریقی زیرجلدی
   ۱ هفتگی برونشیت چشمی یا آشامیدنی
   ۲ هفتگی گامبورو چشمی یا آشامیدنی
   ۲ تا ۳ هفتگی برونشیت چشمی یا آشامیدنی
   ۲ تا ۳ هفتگی نیوکاسل چشمی یا آشامیدنی
   ۳ هفتگی لاسوتا چشمی یا آشامیدنی
   ۶ هفتگی نیوکاسل روغنی چشمی یا آشامیدنی
   ۴۸ روزه دوگانه نیوکاسل- آنفولانزا چشمی یا آشامیدنی
   ۱۰ هفتگی لارنکوتراک چشمی
   ۱۰ هفتگی آبله تزریقی زیر بال مرغ
   ۱۲۰ روزه سه‌گانه فرانسوی طیور حاوی EDS تزریقی
   ۱۶ هفتگی آنسفالومیلیت تزریقی زیر بال مرغ همراه با آب

   با احترام.

 • بهنامی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۲ ب٫ظ

  سلام هر مرغ در طول عمر چند واکسن باید بخوره؟

  • مدیر سایت ۲۰ تیر ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۶ ب٫ظ

   سلام تا ۱ماهگی جوجه ها به واکسن نیاز ندارند در صورتی که بیماری گرفتند با مراجعه به دامپزشک واکسن مورد نیاز را تهیه کنید
   جوجه های سالم و سرحال نیازی به واکسن ندارند
   با احترام.

 • سلطانی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۲۰ ب٫ظ

  سلام من ۱۰ تا مرغ و ۲ تا خروس دارم یکیشون چند روز خیلی بیحاله چیکارش کنم

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۱۳ ب٫ظ

   سلام دچار بیماری نیوکاسل شده اند،به دامپزشک محل سکونت مراجعه کنید.
   با احترام.

 • قالیچی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۱۹ ب٫ظ

  سلام روزتون بخیر سایت بسیار خوب و کاملی دارید سپاس از شما و همکاران محترمتون

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۲۳ ب٫ظ

   سلام مرسی از شما دوست عزیز،خوشحالیم که مطالب براتون مفید واقع شده موفق باشید.

 • فرشچیان ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۱۷ ب٫ظ

  سلام یک مرغ جوان معمولا چند عدد تخم گذاری میکنه در هفته؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۱۱ ب٫ظ

   سلام روزی ۱ عدد تخم میگذارد
   با احترام.

 • قارزی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۱۶ ب٫ظ

  سلام ببخشید آیا فصل ها برای تخمگذاری مرغ آیا فرقی هم داره؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۲۳ ب٫ظ

   سلام بله دوست عزیز با احترام.

 • آرمانی کیا ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۱۵ ب٫ظ

  سلام
  ببخشید بهترین فصل برای پرورش مرغ چه سنی هست؟

  • مدیر سایت ۲۰ تیر ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۷ ب٫ظ

   سلام اوایل تابستان دوست عزیز.

 • خلج ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۱۴ ب٫ظ

  سلام
  ببخشید ویتامین رو از چه سنی تا چه سنی به مرغ باید بدیم؟

  • مدیر سایت ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ / ۳:۰۴ ب٫ظ

   سلام از هفته اول تا هفته پایانی برای رشد جوجه ها لازم است شامل ویتامین K، A، D و E می باشد. کمبود هر کدام از این ویتامین ها می تواند به طور جدی سلامت جوجه ها را تهدید کند و راندمان تولید را کاهش دهد. قبل از هرچیزی با دامپزشک مورد نظر مشورت کنید با احترام.

 • قریشی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۱۳ ب٫ظ

  سلام
  چه دانی برای راندمان تخم گذاری خوب هست؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۲۶ ب٫ظ

   سلام بهترین دان،دان مخصوص بلدرچین تخمگذار است.
   با احترام

 • امیرحسین ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۱۲ ب٫ظ

  سلام
  معمولا مرغ تا چه سنی تخم گذاری میکنه؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۲۷ ب٫ظ

   سلام وقتی که بالغ شوند بستگی به نژاد مرغ دارد
   با احترام.

 • فرجی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۱۱ ب٫ظ

  سلام هر مرغ روزانه چقد دان مصرف میکنه؟

  • مدیر سایت ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۴ ب٫ظ

   سلام ۹۰ تا ۱۲۰ گرم بستگی به نژاد مرغ هم دارد
   با احترام.

 • شمسایی ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۱۰ ب٫ظ

  سلام
  ببخشید بازار فروش برای مرغ بومی بهتره یا مرغ سفید؟

  • مدیر سایت ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۶ ب٫ظ

   سلام بومی دوست گرامی با احترام.

 • فرامرز ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۰۹ ب٫ظ

  سلام و عرض ادب سن مرغ رو باید از روی چه چیزی تشخیص بدم

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۲ ق٫ظ

   سلام یکی از راه های تشخیص سن مرغ، بررسی دور چشم مرغ میباشد… دور چشم مرغ های جوان معمولا به رنگ سفید میباشد.
   اگر دیدید رنگ دور چشم مرغ سفید است بدانید این مرغ جوان میباشد، به طور کلی سفید بودن نشانه جوانی ، کرمی بودن میانسالی و زرد بودن نشانه پیری مرغ میباشد.
   همچنین یکی دیگر از راه های تشخیص سن مرغ چین و چروک اطراف چشم میباشد، اگر اطراف چشم چین و چروک بیشتری داشته باشد یعنی سن مرغ بالاست و اگر چین و چروک نداشته باشد یعنی مرغ جوان میباشد.

   موفق باشید.

 • نامدار ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۴۲ ب٫ظ

  گوشتی رو هم میشه توقفس گذاشت یا باید توهمون بستر بود؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۳ ب٫ظ

   سلام بله میشود و جلوگیری از خیلی بیماری ها و عفونت ها میشود
   با احترام.

 • داوود دانایی ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۴۰ ب٫ظ

  چند تا ازین مرغای بومی دارم بندازمشون توقفس اذیت نمیشن این همه مدت بیرون بودن ؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۶ ب٫ظ

   سلام خیر بعد یه مدتی براشون عادی میشه و کمتر احساس خطر و استرس دور میشوند
   با احترام.

 • خاتون ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۹ ب٫ظ

  تشخیص دادن مرغ سرماخورده به چه صورته ؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۸ ب٫ظ

   سلام لرزش مرغ ، سستی ، نوک زدن های بی دلیل ، عطسه ، مدفوع غیر طبیعی و … از علایم سرماخوردگی مرغ میباشد.
   با احترام.

 • رضا بوتانی ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۸ ب٫ظ

  مرغ رنگی بهتر هست برای تخمگذاری یا مرغ سفید ؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۹ ب٫ظ

   سلام مرغ بومی ۱۰۰% بهتر است .
   با احترام.

 • راحیل ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۷ ب٫ظ

  به مرغ تخمگذار برنج و سبزی و اینجور چیزا نمیشه داد حتما باید دان مخصوص باشه ؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۱ ب٫ظ

   سلام میشود ولی خیلی کم طوری نباشد که همش ته مانده غذا ها را بدهید
   با احترام.

 • خرم ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۶ ب٫ظ

  این دان هایی که شما برای مرغ دارین از چه چیزهایی تشکیل شده ؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۵ ب٫ظ

   سلام گندم، ذرت، سویا، صدف، استخوان، ماهی، کنسانتره (که متشکل از انواع ویتامینها می باشد البته تمام این ویتامینها قبلا به صورت جدا تهیه می شدند ولی اخیرا به صورت آماده کلسیم، فسفر- فیبر و انواع ویتامینها میباشد)
   با احترام.

 • مجید فرخ ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۴ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید ویژه دارم امیدوارم موفق باشید

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۴ ب٫ظ

   سلام ممنونم دوست عزیز،به امید موفقیت روز افزون شما🙏

 • لیلا هومن ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۳ ب٫ظ

  سلام
  من برای تعدادی مرغ لانه ای درست کردم روزی ۱۰ تا تخم دارم جم میکنم ینی اگه قفس باشه بیشتر ازین تخم م آوری میکنم ؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۱ ب٫ظ

   سلام البته زیرا از استرس،خطر وبیماری … دور میباشند و راندمان تخمگذاری بیشتر میشود.
   با احترام.

 • احرامی ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۲ ب٫ظ

  به چه مرغی مرغ پیر میگن ؟

  • مدیر سایت ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ / ۲:۰۴ ب٫ظ

   سلام یکی از راه های تشخیص سن مرغ، بررسی دور چشم مرغ میباشد… دور چشم مرغ های جوان معمولا به رنگ سفید میباشد.
   اگر دیدید رنگ دور چشم مرغ سفید است بدانید این مرغ جوان میباشد، به طور کلی سفید بودن نشانه جوانی ، کرمی بودن میانسالی و زرد بودن نشانه پیری مرغ میباشد.
   همچنین یکی دیگر از راه های تشخیص سن مرغ چین و چروک اطراف چشم میباشد، اگر اطراف چشم چین و چروک بیشتری داشته باشد یعنی سن مرغ بالاست و اگر چین و چروک نداشته باشد یعنی مرغ جوان میباشد.

   موفق باشید.

 • خرما یی ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۳۰ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  مرغ از چه سنی خوبه برای تخمگذاری ؟و تا چه سنی تخم میزاره ؟

  • مدیر سایت ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۳:۳۶ ب٫ظ

   سلام وقتی به بلوغ برسند راندمان تخمگذاری شروع میشود. از ۳ تا ۵ سال و شاید بیشتر تخمگذاری ادامه می یابد.
   با احترام.

   • مهدی ثابت ۵ مرداد ۱۴۰۰ / ۴:۴۹ ق٫ظ

    سلام وعرض ادب
    جوجه مرغ ازچه ماهی تخمگذاری میکند؟! یک مرغ ویک خروس دارم خروسه خیلی سروصداداره مرغه هم هنوزتخم نمیگذاره مشکل کجاست

    • مدیر سایت ۶ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۱۲ ق٫ظ

     سلام زمانی که بالغ شوند ۶ الی ۷ ماه طول میکشد ، محل و مکانی مناسب درست کنید که باعث اذیت شما نشوند ، این امر طبیعی است و در طبیعتشون هست آواز خواندن
     با احترام.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *